Zamknij

Niedosłuch: przewodzeniowy i odbiorczy. Czym się różnią?

17.01.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 20:42

Proces pogarszania się słuchu rozpoczyna się już około 30. roku życia, a ubytek pogłębia się z wiekiem. Zaburzenia słyszenia rozpoznawane są u co trzeciej osoby w wieku 65-74 lat.

Niedosłuch to problem 16 proc. Polaków
fot. ---

Pewna Chinka położyła się do łóżka z mdłościami i delikatnym dzwonieniem w uszach, a wstała z nietypową postacią ubytku słuchu. Przestała słyszeć męskie głosy. Lekarze mieli niezłą zagadkę. Dowiedz się, jakie są rodzaje zaburzeń słyszenia.

Rodzaje niedosłuchu

Proces pogarszania się słuchu rozpoczyna się około 30. roku życia. Utrata słuchu pogłębia się średnio w tempie 0,5 dB na rok dla tonów niższych oraz ok. 1-1,2 dB rocznie dla tonów wyższych. Zaburzenia słyszenia rozpoznawane są u co trzeciej osoby w wieku 65-74 lat i co drugiej powyżej 75. roku życia.

Prawidłowy próg słyszenia wynosi ≤20 dB HL dla częstotliwości 500, 1000 i 2000 Hz. Ze względu na zakres ubytku słuchu wyróżnia się różne stopnie schorzenia.

Stopnie ubytku słuchu:

  • niedosłuch lekkiego stopnia: średni próg słyszenia w granicach 25-40 dB HL,
  • niedosłuch średniego stopnia: średni próg słyszenia w granicach 45-70 dB HL,
  • niedosłuch znacznego stopnia: średni próg słyszenia w granicach 75-90 dB HL,
  • niedosłuchu głębokiego stopnia: średni próg słyszenia jest wyższy niż 90 dB HL.

Ze względu na lokalizację uszkodzenia niedosłuch dzieli się na:

  • przewodzeniowy: przyczynami mogą być przeszkody mechaniczne, takie jak czop woskowinowy czy ciało obce, stany zapalne ucha zewnętrznego lub środkowego, a także choroby nowotworowe, takie jak guzy ucha zewnętrznego i środkowego czy guzy nosowej części gardła;
  • odbiorczy: tzw. zmysłowo-nerwowy, związany z wiekiem, przyczyną mogą być także zakażenia wirusowe i bakteryjne, urazy mechaniczne, choroby metaboliczne (np. cukrzyca) czy choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane);
  • mieszany: objawy są charakterystyczne dla obu rodzajów niedosłuchu, ale dominuje jeden z nich.

Metody leczenia niedosłuchu

O ile w leczeniu niedosłuchu przewodzeniowego przeważnie zastosować można zabieg operacyjny, o tyle w przypadku niedosłuchu odbiorczego możliwości poprawy słyszenia są mocno ograniczone. W takich przypadkach najczęściej stosuje się protezowanie narządu słuchu.

Z badania EuroTrak 2016 wynika, że Polska przoduje w Europie pod względem liczby osób z niedosłuchem – cierpi na niego aż 16 proc. populacji – ale jak alarmują eksperci, mamy najniższy odsetek pacjentów noszących aparat słuchowy. „W Polsce na aparaty słuchowe decydują się przeważnie osoby, które z powodu uszkodzenia słuchu przestają sobie radzić w normalnym życiu i funkcjonowaniu, w pracy” – mówiła na konferencji prasowej prezes Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu (PSPS) Joanna Bugaj. Zaznaczyła również, że jeśli aparat zostanie założony zbyt późno, gdy mózg odzwyczaił się już od rozpoznawania mowy, to „nawet najlepszy sprzęt nic nie poradzi”.

SKALA PROBLEMU

Polska przoduje w Europie pod względem liczby osób z niedosłuchem – cierpi na niego aż 16 proc. populacji.

Niedosłuch z powodu stresu?

U pani Cheng, która z dnia na dzień straciła zdolność do słyszenia grubego męskiego głosu, lekarze zdiagnozowali niedosłuch odbiorczy niskiej częstotliwości. Ten rodzaj ubytku dotyczy częstotliwości 2000 Hz i więcej. Schorzenie jest rzadkie, szacuje się, że dotyka jednego na prawie 13 tys. pacjentów z problemami ze słuchem.

Przyczynami wystąpienia tego rodzaju niedosłuchu mogą być m.in.: mutacja w genie WFS1 (zespół Wolframa), dysplazja Mondiniego (wrodzona wada ucha wewnętrznego), choroba Meniere'a, infekcje wirusowe, niewydolność nerek i zmiany ciśnienia, które przyczyniają się do powstania przetoki.

Lekarze twierdzą, że u pani Cheng przyczyną było uszkodzenie komórek włoskowatych ucha wewnętrznego spowodowane nagłym wzrostem ciśnienia na skutek stresu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, verywellhealth.com, mp.pl
Diagnostyka różnicowa zaburzeń słyszenia, M.Lachowska