Zamknij

Krzywa przegroda nosowa: objawy. Jak rozpoznać krzywą przegrodę?

03.06.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 19:37
Krzywa przegroda powoduje niedrżność nosa
fot. Shutterstock

Chrapiesz, nie wysypiasz się, masz problemy z zatokami, suche gardło i nos? Przyczyną może być skrzywienie przegrody nosowej. Choć jest to wada często spotykana, to nie każdy decyduje się na jej leczenie. Warto jednak podjąć walkę z krzywą przegrodą, bo powodowane przez nią dolegliwości narastają z upływem lat i mogą prowadzić do groźnych powikłań. 

Skrzywienie przegrody nosowej jest częstą przypadłością. Może być to wada wrodzona lub nabyta, zwykle po urazie nosa. 

Przegroda to część nosa wewnętrznego. Dzieli nos w środku na dwie połowy - prawy i lewy przewód nosowy. Zbudowana jest z części chrzęstnej i kostnej. To właśnie na granicy styku tych części powstaje skrzywienie. Jeśli skrzywienie jest niewielkie, to objawy również są mało zauważalne. Natomiast duże skrzywienie może powodować, że nos będzie zupełnie niedrożny.

Jakie objawy wskazują na skrzywienie przegrody nosowej?

Przede wszystkim skrzywienie przegrody nosa jest przyczyną jego niedrożności. Z tego powodu odczuwalne są dolegliwości o różnym natężeniu.

Na skrzywienie przegrody mogą wskazywać takie objawy:

 • zaburzenie oddychania przez nos: częste oddychanie przez usta, co skutkuje wysuszeniem śluzówki, suchością gardła;
 • upośledzenie powonienia w jednej lub obu ,,dziurkach'' nosa;
 • nawracające zapalenia zatok, uczucie częstego zatykania się zatok;
 • uczucie wciąż zatkanego nosa, potrzeba opróżniania nosa, odkrztuszanie wydzieliny;
 • krwawienia z nosa;
 • przewlekłe, wysiękowe zapalenie ucha z powodu niedrożności trąbek słuchowych.

Osoby ze skrzywioną przegrodą często (częściej niż inni) narzekają na przewlekły katar, bóle głowy, poranną chrypkę, chrapanie, wysychanie błony śluzowej nosa i gardła, nawracające krwawienia z nosa oraz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. 

Niestety z biegiem lat wymienione wyżej dolegliwości nasilają się, a jest to efekt mechanicznego uszkadzania śluzówki nosa, co skutkuje jej pogrubieniem, pękaniem, zaburzeniem drożności nosa. W miarę upływu czasu nieleczone dolegliwości mogą pozostawić trwały ślad w postaci nieodwracalnych powikłań.

Do najważniejszych powikłań wynikających z przewlekłej niedrożności nosa zalicza się:

 • przewlekłe zapalnie zatok przynosowych;
 • przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych;
 • przewlekłe zapalenie krtani (ciągła chrypka);
 • przewlekły zanikowe zapalnie błony śluzowej gardła;
 • przewlekłe zapalenie oskrzeli;
 • niedosłuch;
 • nadciśnienie tętnicze (jako wynik niedotlenienia organizmu, bezdechów, chrapania) i jego powikłania – udary mózgu, zawały serca.

Jak leczyć skrzywioną przegrodę nosową?

Objawy niedrożności nosa, szczególnie przewlekłe, powinny skłonić do wizyty u lekarza otolaryngologa. Im szybciej drożność nosa zostanie poprawiona, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.

Większość wad budowy nosa, w tym skrzywienie przegrody, wymaga niestety interwencji chirurga. Rodzaj zabiegu i jego zakres zależy od charakteru wady i towarzyszących dolegliwości lub powikłań. Postępowanie zawsze określa lekarz po wcześniejszym badaniu i kwalifikacji pacjenta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.