Oceń
Pojawienie się krwi na chusteczce do nosa może zaniepokoić, zwłaszcza gdy ma ona postać skrzeplin. Zanim wpadniesz w panikę, sprawdź, jakie mogą być przyczyny krwistej wydzieliny. Dowiedz się, kiedy katar z krwią trzeba skonsultować z lekarzem.
Wydmuchujesz nos, a na chusteczce oprócz wydzieliny widzisz krew? Zanim wpadniesz w panikę, sprawdź, czy wydzielina z nosa jest tylko podbarwiona niewielką ilością krwi, czy jest to skrzeplina krwi, a może masywne krwawienie trudne do zatamowania. Ważne jest również to, czy krew pojawia się po silnym dmuchaniu nosa, czy samoistnie lub po urazie. Zastanów się, czy katarowi towarzyszą też inne objawy infekcji.
W większości przypadków krew w katarze przybiera postać nitek podbarwiających wydzielinę, co bardzo rzadko jest symptomem poważnej choroby. Może również mieć charakter skrzeplin, co może sugerować chorobę, ale nie musi. Przyczyny krwawienia z nosa mogą mieć charakter miejscowy lub wtórny.
Krwista wydzielina z nosa – przyczyny miejscowe
Miejscowe przyczyny krwistego kataru obejmują przypadki krwawień wywołanych chorobami toczącymi się wewnątrz jamy nosowej. A więc wydzielina z nosa podbarwiona krwią może pojawić się wskutek podrażnienia i wysuszenia delikatnej śluzówki nosa i pęknięcia naczynek krwionośnych w trakcie infekcji. Podczas częstego usuwania wydzieliny z nosa, czyli wydmuchiwania nosa, dochodzi do mechanicznego uszkodzenia licznych, położonych powierzchniowo naczyń i pojawienia się nitek krwi w katarze.
Gęsty katar z krwią może być też następstwem zabiegów chirurgicznych w obrębie nosa i zatok przynosowych, a także urazów, takich jak złamanie przegrody nosowej czy uderzenia. W przypadku urazów, oprócz krwi w postaci skrzepów w wydzielinie z nosa, może dojść do upośledzenia drożności nosa, a także węchu. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe.
Przyczyną krwistej wydzieliny mogą być również polipy przegrody nosowej lub guzy nowotworowe w jamie nosowej, gardle lub krtani. W przypadku tych dolegliwości mogą pojawić się również inne objawy, takie jak zatkanie jednej dziurki nosa, uczucie pełności w nosie, uczucie ucisku w głowie, obrzęk policzka, ból głowy, porażenie nerwów czaszkowych, utrata masy ciała, utrata węchu i smaku.
Dowiedz się więcej: Boli Cię gardło i masz chrypkę? To najczęstsze objawy poważnej choroby
Krew w wydzielinie z nosa może również pojawić się z powodu zapalenia przedsionka nosa, a także perforacji przegrody nosa. Jej objawem jest ubytek przegrody nosa objawiający się świszczeniem przy oddychaniu.
Błona śluzowa może krwawić również wtedy, gdy za często korzysta się z kropli do nosa, np. podczas przeziębienia czy alergii. Tego typu leki można zażywać maksymalnie 4-5 dni. Dłuższe stosowanie kropli powoduje polekowy nieżyt nosa oraz krwawienia. Krew w wydzielinie może się też pojawić z powodu niewłaściwego aplikowania tych kropli i uszkodzenia śluzówki nosa końcówką aplikatora.
Uszkodzenie błony śluzowej nosa może być również wywołane chemicznym zanieczyszczeniem powietrza lub zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą powietrza, a także zbyt suchym powietrzem (np. w klimatyzowanych pomieszczeniach). Dochodzi wówczas do termicznych urazów, których objawem może być krwawienie z nosa.
Zobacz także: Zatkane zatoki przyprawiają o ból głowy. Jak je oczyścić?
W przypadku dzieci katar z krwią może pojawiać się samoistnie, bez wyraźnej przyczyny. Zazwyczaj ma to łagodny przebieg i ustępuje z wiekiem. Jeśli jednak krew z katarem pojawia się tylko z jednej dziurki, może to świadczyć o obecności ciała obcego w nosie. W przypadku takiego podejrzenia należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Polecamy: Ciało obce w nosie lub uchu? Sprawdź, jak je wyjąć
Krwawienie z nosa – przyczyny wtórne
Pojawienie się krwi z nosa czasem może być objawem poważnej choroby, np. zaburzeń krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość), nadciśnienia tętniczego, obecności guza, chorób naczyniowych (np. miażdżycy naczyń), niewydolności wątroby i nerek, chorób zakaźnych (odra, różyczka, mononukleoza zakaźna, ospa wietrzna), chorób układowych (sarkoidoza, AIDS), niedoborów witaminy C i K. Te choroby, zaliczane do chorób ogólnych, zaliczamy również do przyczyn wtórnych krwawienia z nosa.
Pojawienie się wydzieliny krwistej w nosie może być też wynikiem stosowania leków przeciwkrzepliwych: ich przedawkowaniem (np. acenocumarol, sintrom, warfaryna) lub objawem ubocznym ich stosowania (np. salicylany). W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza i rozważenie zmiany dawek leków.
Krwawienie z przegrody nosowej może być również efektem zwiększonego przepływu krwi oraz zwiększonego ciśnienia tętniczego, co prowadzi do poszerzenia naczyń krwionośnych w śluzówce nosa. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje pękanie naczynek krwionośnych i krwawienie. Krew w katarze jest zazwyczaj pozostałością po wcześniejszym krwawieniu z nosa. Tego typu dolegliwości pojawiają się głównie u osób w średnim wieku lub starszych. Niestety mają one charakter nawracający. Leczenie polega na obniżeniu wartości ciśnienia i kontroli tej choroby.
Katar z krwią u kobiet może mieć przyczyny endokrynologiczne. Może być on objawem endometriozy lub zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety podczas menstruacji.
Krew w katarze – jakie badania?
Jeśli krew w wydzielinie z nosa będzie się pojawiała częściej lub pojawią inne niepokojące objawy, sugerujące poważne choroby, należy się udać do lekarza. Zleci on badania, które pomogą w dalszej diagnostyce. Na przykład badanie oceniające krzepliwość krwi (koagulogram) oraz regularny pomiar ciśnienia tętniczego. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej głowy (przy podejrzeniu guza), ale decyzję o konieczności wykonania tego badania podejmuje lekarz.
Oceń artykuł