Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono implanty słuchowe nowej generacji

Monika Piorun
11.04.2018 18:26
Implant słuchu, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, prof. Henryk Skarżyński
fot. Shutterstock

Specjaliści pod kierunkiem prof. Henryka Skarżyńskiego ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą jako pierwsi w Polsce wszczepili innowacyjne implanty słuchowe. Wcześniej podobnie zabiegi wykonywano jedynie w Australii, USA, Niemczech i Holandii.

Pionierska operacja polegała na wszczepienia implantu słuchowego Cochlear OSIA OSI100, wykorzystującego przewodnictwo kostne. Tego typu urządzenia można zastosować u pacjentów, u których dotychczasowe metody leczenia niedosłuchu były nieskuteczne lub przynosiły zbyt małą korzyść. Przede wszystkim u osób z różnymi wrodzonymi i nabytymi uszkodzeniami słuchu, po wcześniejszych operacjach z powodu zmian pozapalnych czy pourazowych a także po nieudanych lub nieakceptowanych przez pacjentów próbach ratowania ubytku słuchu klasycznymi aparatami słuchowymi. Jak wyjaśnił prof. Skarżyński:

Nowe implanty pozwalają rozszerzyć grupę chorych, u których można je wszczepić, nawet o kilkanaście procent. Dotychczas wszczepiono je jedynie w Australii, USA oraz Holandii i Niemczech. 

Polscy jako jedni z pierwszych pacjentów na świecie mają dostęp do najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologii medycznych tego typu. – Świadczy to o dużym zaufaniu międzynarodowym, jakim się cieszymy – podkreślił dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, w którym od 15 lat codziennie wykonywanych jest najwięcej operacji poprawiających słuch na świecie. Implanty Cochlear OSIA OSI100 wszczepiane są Polakom w ramach specjalnego programu badawczego. 

Jak działają implanty słuchowe nowej generacji?

Odbieranie dźwięków odbywa się na dwa sposoby. Jeden główny polega na tym, że fale dźwiękowe docierają do błony bębenkowej poprzez przewód słuchowy i wywodują jej drganie, a kosteczki przenoszą wibracje do ucha wewnętrznego i ślimaka. Jest tzw. przewodnictwo powietrzne.

Możliwy jest również drugi sposób odbierania dźwięków, ponieważ czaszka także przekazuje fale dźwiękowe prosto do ślimaka. Niektóre implanty wykorzystują właśnie ten sposób, znany jako przewodnictwo kostne. Z takiego urządzenia mogą skorzystać osoby z niektórymi uszkodzenia zarówno ucha środkowego, jak i wewnętrznego.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/henrykskarżyński.pl/Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach
____

zdrowie.radiozet.pl/π