Zamknij

Erytroplakia to stan przedrakowy. Uwaga na czerwoną plamkę w ustach

27.05.2022
Aktualizacja: 27.05.2022 13:15
Zmiany w ustach
fot. Shutterstock

Niewinna czerwona plamka w jamie ustnej może wskazywać na groźny stan - erytroplakię. Na podłożu tej zmiany rozwija się około 40% zmian nowotworowych. Jak rozpoznać erytroplakię? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

  1. Erytroplakia: czerwone plamki w jamie ustnej. Jak je rozpoznać?
  2. Erytroplakia: czerwone plamki w jamie ustnej. Jaki są przyczyny?
  3. Erytroplakia: czerwone plamki w jamie ustnej. Jak leczyć?

Rak jamy ustnej jest najczęściej występującym nowotworem w obrębie głowy i szyi. Może on rozwijać się na podłożu potencjalnie złośliwych zaburzeń występujących na błonie śluzowej jamy ustnej, w tym erytroplakii. Te niewinnie wyglądające plamki mają największy potencjał transformacji złośliwej. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe, szybkie wykrycie i usunięcie.

Erytroplakia: czerwone plamki w jamie ustnej. Jak je rozpoznać?

Erytroplakia to wyniosła lub wklęsła plama o gładkiej, lub pobrużdżonej powierzchni i czerwonym kolorze (spowodowany jest prześwitywaniem naczyń krwionośnych poprzez ścieńczały nabłonek). W większości przypadków przebiega bezobjawowo, choć niektórzy skarżą się na ból lub pieczenie.

Zmiany w jamie ustnej pojawiają się w średnim i starszym wieku, bez względu na płeć. Mogą występować w każdym miejscu jamy ustnej, jednak najczęściej erytroplakię wykrywa się w dnie, na dolnej powierzchni języka, podniebieniu miękkim.

Wykrycie jakiejkolwiek niepokojącej zmiany w jamie ustnej powinno być konsultowane z lekarzem POZ lub stomatologiem.

Erytroplakia: czerwone plamki w jamie ustnej. Jaki są przyczyny?

Uważa się, że do rozwoju erytroplakii przyczynia się przede wszystkim palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Erytroplakia: czerwone plamki w jamie ustnej. Jak leczyć?

 W przypadku erytroplakii istnieje bardzo duże ryzyko zezłośliwienia, dlatego niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie, które polega na chirurgicznym wycięciu zmian. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: journals.viamedica.pl (Forum Medycyny Rodzinnej)