Czyścił ucho patyczkiem kosmetycznym. Nabawił się groźnej infekcji

13.03.2019 11:47
Patyczki kosmetyczne nie powinny służyć do czyszczenia uszu
fot. Shutterstock

Mężczyzna, który czyścił ucho jednorazowym patyczkiem, trafił do szpitala z zaburzeniami neurologicznymi. Lekarze rozpoznali u niego zagrażającą życiu infekcję bakteryjną. 

Laryngolodzy od lat apelują, żeby nie czyścić uszu patyczkami kosmetycznymi. Do znudzenia powtarzają, że tego typu zabiegi mogą spowodować infekcję, przebicie błony bębenkowej, a nawet głuchotę. Niestety pacjenci wciąż ignorują ich zalecenia. Kolejny przypadek niewłaściwej higieny ucha, który mógł mieć tragiczny w skutkach finał, został udokumentowany w Anglii.

Uczucie zatkanego ucha

Mężczyzna w wieku 31 lat trafił do szpitala po ataku epileptycznym, w wyniku którego nastąpiła utrata przytomności. Tomografia komputerowa wykazała dwa ropnie zlokalizowane w wyściółce mózgu. Po szczegółowych badaniach lekarze postawili zaskakującą diagnozę.

Pacjent czyścił ucho patyczkiem kosmetycznym. Kawałek bawełny utknął mu w uchu. W przewodzie słuchowym rozwinęła się infekcja bakteryjna, która następnie przesunęła się w kierunku mózgu.

Koordynator badania dr Alexander Charlton powiedział Live Science, że podejrzewa, że atak epilepsji wywołały toksyny pochodzące z zakażenia, albo był to nacisk na mózg spowodowany infekcją.

Przez 10 dni przed atakiem pacjent odczuwał ból głowy, czasem tak silny, że zdarzyły się wymioty. Miewał problemy z pamięcią. Zdradził też, że w ciągu ostatnich pięciu lat był dwukrotnie leczony z powodu infekcji ucha po lewej stronie.

Codzienna czynność, jaką jest higiena ucha, zakończyła się operacją, niemal tygodniowym pobytem w szpitalu oraz dwumiesięczną antybiotykoterapią. Przypadek opisano w „British Medical Journal”.

Jak czyścić uszy?

Patyczki do uszu są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i nieekologiczne. W planach jest wprowadzenie na terenie Unii Europejskiej całkowitego zakazu produkcji i sprzedaży jednorazowych produktów zawierających plastik. Pierwszym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania od 1 stycznia 2019 r., są Włochy. Eksperci z Brukseli szacują, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany na poziomie globalnym, do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Jak zatem bezpiecznie czyścić uszy w domu? W aptekach dostępne są specjalne krople do higieny uszu. Zawierają najczęściej glicerynę i oleje, np. oliwę z oliwek, które zmiękczają woskowinę i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz.

Dowiedz się więcej: Jak czyścić uszy? 

Jeśli uczuciu przepełnienia ucha towarzyszą objawy przeziębienia, zrezygnuj z czyszczenia ucha i zgłoś się do lekarza. Może się okazać, że to zapalenie ucha.

Źródło: livescience.com, euronews.com