Czy na pewno dobrze słyszysz? Sprawdź!

Monika Karbarczyk
27.08.2015
Aktualizacja: 07.06.2019 15:07
Czy na pewno dobrze słyszysz? Sprawdź!
fot. Czy masz problemy ze słuchem i jak o niego dbać? PORADNIK

Lubisz głośną muzykę, koncerty i zabawę w klubie? Używasz słuchawek? Uważaj - to może być wręcz zabójcze dla Twojego słuchu. Problemy ze słyszeniem należą do najbardziej lekceważonych w naszym kraju. Myślimy, że słyszymy świetnie, ale z wynikami badań trudno dyskutować. A te pokazują, że nawet 40 proc. z nas cierpi na niedosłuch! 

Słuch to ogniwo łączące nas ze światem. Na działanie ucha składa się mnóstwo skomplikowanych mechanizmów, a zakłócenie któregokolwiek z nich może prowadzić do zaburzeń słyszenia. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest słuch, dopóki nie pojawią się pierwsze problemy.

Dlaczego tracimy słuch? Muzyka może szkodzić

Jakie są powody tego, że słyszymy gorzej albo całkowicie tracimy słuch? Często jest to nasza wina! Na uszy niekorzystnie działa przede wszystkim hałas.

Granica bezpieczeństwa dla naszych uszu to dźwięk o natężeniu 80 dB. Ważne jest jednak, żebyśmy z takim hałasem mieli do czynienia jak najrzadziej i jak najkrócej.

Problem w tym, że  większość odtwarzaczy muzyki jest w stanie wyemitować dźwięk na poziomie 110 dB; o hałasie, z jakim mamy do czynienia w czasie koncertów nawet nie warto wspominać… A właśnie długotrwałe przebywanie w głośnych miejscach jest dla kondycji naszego słuchu najbardziej niebezpieczne.

Zobacz także: Niedosłuch: przewodzeniowy i odbiorczy. Czym się różnią?

Jakie są przyczyny głuchoty?

Słuch pogarsza się z wiekiem, a jest to spowodowane starzeniem się komórek znajdujących się w uchu. Niemal połowa osób po 50. roku życia ma kłopoty ze zrozumieniem rozmowy w hałasie.

Głuchota może być również wynikiem urazów czaszki i głowy. Oczywiście nie dotyczy to głuchoty wrodzonej, której przyczyny mogą być pochodzenia genetycznego i pozagenetycznego.

Jak dbać o słuch?

Co robić, by samemu nie zapracować sobie na aparat słuchowy? Po pierwsze:  nie słuchaj głośno muzyki. Po drugie: na koncerty zabieraj ze sobą specjalne zatyczki lub filtry. Dzięki nim ochronisz uszy, ale muzyka wciąż będzie dla Ciebie słyszalna.

W dzisiejszych, pełnych hałasu czasach, warto również wspomóc słuch suplementami. Jak wybrać właściwy produkt? Preparaty powinny wspomagać zarówno układ nerwowy, jak i krwionośny. Na rynku są już dostępne suplementy, które kompleksowo działają na nasze ucho. Jeden z nich to Acustivum, którego składniki usprawniają mikrocyrkulację krwi, chronią komórki nerwowe, w tym nerwu słuchowego i zwalczają wolne rodniki. Przyjmowany regularnie pomaga utrzymać dobry słuch na dłużej.

Warto pamiętać, że wybierając suplement powinniśmy szukać w jego składzie kwasu alfa liponowego, miłorzębu japońskiego, a także witaminy E.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ: