Zamknij

Nie lekceważ objawów anginy. Nieleczona może doprowadzić do powikłań

21.12.2020
Aktualizacja: 22.07.2021 09:13
mężczyzna z objawami anginy
fot. Shutterstock

Objawy anginy ropnej, czyli wywołanej przez paciorkowce, są zazwyczaj bardziej dokuczliwe niż objawy anginy wirusowej. Angina może także przebiegać bez gorączki. Sprawdź, jak rozpoznać anginę i zapoznaj się z powikłaniami zapalenia gardła.

Boli cię gardło i masz gorączkę? Objawy anginy, czyli zapalenia gardła mogą być podobne do pierwszych oznak przeziębienia, ale mają znacznie poważniejszy przebieg. Z reguły ból garda w anginie jest tak dokuczliwy, że może uniemożliwiać jedzenie i przełykanie.

Objawy anginy

Choroba przenosi się drogą kropelkową. Pierwsze objawy anginy pojawiają się około 2-5 dni po kontakcie z osobą chorą. Angina paciorkowcowa (ropna), czyli odmiana wywołana przez bakterie, ma bardziej ostry przebieg niż angina wirusowa. Zazwyczaj nie towarzyszy jej kaszel. 

Kiedy atakuje angina paciorkowcowa, najczęściej chory skarży się na ból gardła, wysoką gorączkę (39 st.), dreszcze. Angina u dzieci może objawiać się dodatkowo nudnościami i wymiotami. Charakterystycznym objawem anginy bakteryjnej jest zaczerwienie gardła oraz zaczerwienienie i rozpulchnienie migdałków, mogą pojawiać się czopy ropne. Innym objawem anginy paciorkowcowej są powiększone i bolesne węzły chłonne. Leczenie anginy ropnej polega na podawaniu antybiotyku.

Objawy odmiany dotyczącej migdałków podniebiennych różnią się od objawów anginy migdałka językowego oraz gardłowego.

Typowa angina migdałków podniebiennych charakteryzuje się:

 • bólem gardła utrudniającym przełykanie promieniującym w kierunku uszu,
 • wysoką gorączką (powyżej 38 st.),
 • dreszczami,
 • powiększonymi węzłami chłonnymi,
 • ogólnym rozbiciem.

Objawy anginy migdałka gardłowego:

 • ból gardła,
 • kaszel,
 • nieżyt nosa,
 • zaczerwienienie migdałka,
 • obecność ropnej wydzieliny.

U niemowląt może pojawić się bardzo wysoka gorączka (do 40 st.), brak apetytu, śluzowe stolce, objawy oponowe i drgawki.

Angina migdałka językowego (występująca po usunięciu migdałków podniebiennych) objawia się natomiast:

 • bólem gardła promieniującym do uszu,
 • zaburzeniami mowy,
 • szczękościskiem,
 • dusznościami.

Objawy anginy - angina bez gorączki

Najczęściej choroba wywoływana jest przez wirusy, a taka odmiana anginy nie wywołuje wysokiej gorączki. Zdarza się, że chory skarży się na problemy z przełykaniem i ma zaczerwienione gardło, ale infekcji nie towarzyszy podwyższona temperatura. Taką postać anginy zwalcza się objawowo.

Angina paciorkowcowa (ropna, bakteryjna) rzadziej przebiega bez gorączki. Jeśli lekarz stwierdzi, że chorobę wywołały bakterie, zawsze - nawet w przypadku prawidłowej temperatury ciała - zaleci antybiotyk.

Objawy anginy - biały nalot na migdałkach

Jednym z objawów anginy może być biały lub żółtawy nalot na migdałkach. Pojawia się on tylko w anginie ropnej (paciorkowcowej) i świadczy o tym, że włóknik i leukocyty (komórki odpornościowe) nie poradziły sobie w walce z bakteriami. W anginie wirusowej wydzielina ta w ogóle nie występuje.

Biały nalot na migdałkach może też świadczyć o takich chorobach jak mononukleoza zakaźna, cytomegalia, błonica lub angina Plauta-Vincenta. W przypadku wątpliwości, co jest przyczyną wydzieliny w gardle, pomocne są badania laboratoryjne. 

Objawy anginy - powikłania po anginie

Objawów anginy paciorkowcowej nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą skutkować groźnymi powikłaniami. Najczęściej są to:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!