Zamknij

Jak leczyć anginę? Sprawdź, kiedy konieczny jest antybiotyk

20.12.2020
Aktualizacja: 21.07.2021 08:34

Leczenie anginy zależy od odmiany tej choroby. Inaczej postępuje się w anginie paciorkowcowej, inaczej, kiedy wywołują ją wirusy. Jakie leki na anginę wyróżniamy, kiedy na anginę pomaga antybiotyk i lody? Sprawdź!

kobieta lecząca anginę w domu
fot. Shutterstock

Angina to powszechna choroba dróg oddechowych, przenoszona drogą kropelkową. Najczęściej wywołują ją wirusy, ale może być także efektem zarażenia paciorkowcami - wtedy mówimy o anginie ropnej. Jak wygląda leczenie anginy? Kiedy trzeba podać antybiotyk, a kiedy wystarczy zwalczanie objawów? 

Leczenie anginy wirusowej i paciorkowcowej

Leczenie anginy zależy od tego, czy chorobę wywołały wirusy, czy bakterie (najczęściej paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A).

Objawy anginy wirusowej następują stopniowo. Chory skarży się na katar, może mieć kaszel i chrypkę wywołane zapaleniem krtani. Gardło i migdałki są zaczerwienione, ale nie stwierdza się na nich ropnych nalotów. Zazwyczaj wirusowej odmianie anginy nie towarzyszy wysoka gorączka, choć może dochodzić do 38 st.  Leczenie anginy wirusowej jest objawowe.

Inaczej postępuje się w przypadku anginy ropnej (paciorkowcowej), która charakteryzuje się wysoką gorączką, zaczerwienieniem i obecnością ropnych czopów w migdałkach (ból gardła może uniemożliwiać przełykanie) oraz powiększonymi węzłami chłonnymi. Leczenie anginy bakteryjnej polega zawsze na podaniu antybiotyku.

Leczenie anginy - antybiotyk

Antybiotyk to najbardziej popularna metoda leczenia anginy. Należy jednak pamiętać, że zażywa się go tylko, jeśli zapalenie gardła i migdałków jest wywołane przez bakterie. W zwalczaniu paciorkowców stosuje się głównie penicylinę. Chory powinien ją zażywać od 7 do 10 dni i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Nawet jeśli poczuje się lepiej, terapię antybiotykiem należy kontynuować ściśle według wskazań specjalisty. 

Jeśli po 3-4 dobach zażywania antybiotyku pacjent nie widzi poprawy, należy ponownie skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnej zmiany leku.

Leczenie anginy - leki na anginę

Oprócz podawania antybiotyku leczenie anginy ropnej polega na zwalczaniu objawów. Zazwyczaj podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne (ibuprom, naproksen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy), a ból gardła łagodzi się działającymi odkażająco tabletkami do ssania lub aerozolami.

Pamiętaj, aby nigdy nie zażywać antybiotyku w anginie wirusowej! Leczenie tej odmiany anginy jest tylko objawowe.

Z dokuczliwymi symptomami zapalenia gardła i migdałków można także walczyć, stosując domowe sposoby na anginę, takie jak płukanki, syrop z cebuli, czosnek, sok z kiszonych buraków, sól, miód oraz zioła. Trzeba także dużo pić, szczególnie przy wysokiej gorączce. Jeśli ból gardła sprawia, że mamy problemy z przełykaniem, w pierwszej fazie leczenia anginy można zastosować dietę półpłynną.

Leczenie anginy - lody na anginę

Wokół leczenia anginy lodami narosło wiele mitów. Niektórzy z lekarzy uważają, że to jeden z dobrych sposobów na łagodzenie bólu gardła. Inni stanowczo zabraniają spożywania bardzo zimnych pokarmów i napojów. Jak jest naprawdę?

Lody pomogą na anginę, jednak tylko doraźnie. Zmniejszą obrzęk i złagodzą ból gardła. Specjaliści podkreślają jednak, żeby mrożonych smakołyków nie jeść na pełnym słońcu, bo możemy się wtedy nabawić szoku termicznego!

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!