Zamknij

Angina Plauta i Vincenta, czyli "męska angina". Objawem jest brzydki oddech

11.10.2022
Aktualizacja: 11.10.2022 16:00

Angina Plauta i Vincenta bywa nazywana "męską anginą", bo najczęściej jest spotykana u mężczyzn. To szczególna postać zapalenia tkanek chłonnych gardła, wywołana przez bakterie beztlenowe. Objawia się m.in. przykrym zapachem z ust. Sprawdź, jak rozpoznać "męską anginę" i jak ją leczyć.

Brzydki zapach z ust a angina
fot. Shutterstock
  1. Objawy anginy Plauta i Vincenta, czyli anginy u mężczyzn
  2. Diagnozowanie anginy Plauta i Vincenta, czyli anginy u mężczyzn
  3. Leczenie anginy Plauta i Vincenta, czyli anginy u mężczyzn

Angina Plauta i Vincenta, jak "klasyczna" angina jest chorobą bakteryjną, która atakuje tkanki chłonne gardła. W przebiegu anginy pojawiają się zmiany chorobowe górnego odcinka migdałka, którym towarzyszy ból. Choroba jest następstwem pojawienia się w jamie ustnej pewnych rodzajów krętek i wrzecionowców.

Bakterie beztlenowe (prawdopodobnie Treponema vincenti, Fusobacterium necrophorum, Leptotrichia buccalis), które są przyczyną zapalenia tkanki chłonnej gardła, pojawiają się zwykle u młodych mężczyzn cierpiących z powodu niedożywienia, niedoborów witaminowych lub niewystarczająco dokładnie dbających o higienę jamy ustnej. Z tego powodu angina Plauta i Vincenta bywa nazywana "męską anginą". Ryzyko zachorowania zwiększa także nadużywanie alkoholu, nałogowe palenie papierosów, niska odporność organizmu oraz zażywanie narkotyków.

Objawy anginy Plauta i Vincenta, czyli anginy u mężczyzn

Głównym objawem anginy Plauta i Vincenta jest szary nalot na migdałku - próby jego oddzielenia mogą skutkować niewielkim krwawieniem. Chorym towarzyszy też nieprzyjemny, brzydki zapach z ust. Innych charakterystycznym objawem jest jednostronny ból gardła, zwłaszcza podczas przełykania. 

Inne objawy "męskiej anginy":

  • złe samopoczucie,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • stany podgorączkowe,
  • powiększone węzły chłonne,
  • zwiększona produkcja śliny.

Choroba trwa zwykle 7 do 14 dni, choć w rzadkich przypadkach "męska angina" utrzymuje się nawet przez kilka tygodni, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Diagnozowanie anginy Plauta i Vincenta, czyli anginy u mężczyzn

"Męską anginę", czyli anginę Plauta i Vincenta diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych, badania przedmiotowego przeprowadzonego przez lekarza oraz wyniku biopsji lub badania fragmentu migdałka. Badania te wykonuje się po to, by wykluczyć inne, bardzo poważne choroby, takie jak ostra białaczka lub nowotwór migdałków podniebiennych.

Leczenie anginy Plauta i Vincenta, czyli anginy u mężczyzn

Leczenie "męskiej anginy" musi się odbywać pod nadzorem laryngologa. Odpowiednie leki dobiera lekarz na podstawie wyników badań i stanu zdrowia pacjenta. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków na bazie penicylin oraz stosowaniu preparatów odkażających i przeciwgorączkowych.

Zazwyczaj po kilku dniach leczenia następuje samoistne oddzielanie się nalotu od migdałka. Jednak w niektórych sytuacjach konieczne jest jego mechaniczne usunięcie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cmpromed.pl, tantumverde.pl