Zamknij

Wysokie ciśnienie może zmieniać osobowość. Złe wieści od naukowców

28.11.2022 12:56

Nadciśnienie wpływa na cały organizm,a  nieleczone prowadzi do poważnych powikłań, takich jak udar czy niewydolność i zawał serca. Nowe badania potwierdziły, że wysokie ciśnienie to zagrożenie również dla naszej psychiki. Jak zmienia się nasze zachowanie w przebiegu tej choroby?

Nadciśnienie może zmieniać osobowość: ważne badanie
fot. Shutterstock

Według danych NFZ na nadciśnienie tętnicze w naszym kraju w 2020 roku chorowało niemal 10 milionów dorosłych osób. Liczba pacjentów cały czas rośnie, a nadciśnienie często rozwija się w ukryciu, przez lata nie dając poważnych objawów. O ile raczej zdajemy sobie sprawę z podstawowych zagrożeń, jakie wiążą się z nadciśnieniem, nadal zapominamy o wpływie choroby na naszą psychikę. Najnowsze wnioski na ten temat opublikowali chińscy naukowcy z Shanghai Jiao Tong University. Według badaczy, wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.

Ciśnienie krwi to ważny łącznik między mózgiem a sercem

Dotąd wiedzieliśmy niewiele na temat mechanizmu, jaki stoi za zmianą charakteru u osób chorujących na nadciśnienie. Aby to rozstrzygnąć, badacze posłużyli się zaawansowaną analizą genetyczną i statystyczną. Uwzględnili podstawowe parametry ciśnienia krwi, przy każdym z nich wykorzystując dane na temat ponad 700 tys. osób. Informacje pochodziły głównie od uczestników z Europy. Naukowcy dokładnie przyjrzeli się czterem psychologicznym stanom: lękom, objawom depresyjnym, neurotyzmowi i subiektywnemu samopoczuciu. Analiza wskazała, że wysokie ciśnienie podnosi poziom neurotyzmu. W 90 proc. ma odpowiadać za to ciśnienie rozkurczowe.

Jak podkreślają badacze, ciśnienie krwi oddziałuje nie tylko na serce, ale także na mózg, co może wyjaśniać mechanizm stojący za zauważoną zależnością.

– Neurotyczne osoby mogą być wrażliwe na krytykę ze strony innych, często same siebie krytykują i łatwo doświadczają niepokoju, złości, wrogości, objawów depresyjnych i nadmiernie obserwują swoje zachowanie. Odpowiednie badania i kontrola ciśnienia krwi może przynieść korzyści, jeśli chodzi o zmniejszenie neurotyzmu, związanych z nim zaburzeń nastroju, a także w ograniczaniu chorób sercowo-naczyniowych – wyjaśniają naukowcy.

Jak przekonują, odpowiednie badania i kontrola ciśnienia krwi może przynieść korzyści, jeśli chodzi o łagodzenie neurotyzmu.

Osobowość neurotyczna, czyli jaka?

Neurotyzm to cecha osobowości, która charakteryzuje się trwałą tendencją do doświadczania negatywnych emocji. Neurotycy bardzo często czują gniew, złość, smutek, poczucie winy, frustrację. To subiektywne emocje, które często nie są niczym uzasadnione. Osoby neurotyczne nadmiernie się zamartwiają, mają też bardzo niską odporność na stres. O ile neurotyzm sam w sobie nie jest chorobą, stanowi ważny czynnik ryzyka, jeśli chodzi o zaburzenia lękowe.

Źródło: L.Cai, Y.Liu, L.He, Investigating genetic causal relationships between blood pressure and anxiety, depressive symptoms, neuroticism and subjective well-being, bmj.com [dostęp 28.11.2022]