Oceń
Najciężej pracującym organem w naszym organizmie jest serce. Każdego dnia bije ono około 100 000 razy i przepompowuje krew przez system naczyń krwionośnych, który – według szacunkowych danych – mierzy w sumie około 160 tys. km (to łączna długość wszystkich naczyń krwionośnych u dorosłego człowieka). Serce jest też ogromnym mięśniem, który – podobnie jak inne mięśnie – trzeba wzmacniać, by dobrze pracował. Jak to zrobić?
Zdaniem lekarzy, zmuszanie serca do wysiłku poprzez stałą aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszeniu ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych. Dzięki regularnym ćwiczeniom serce staje się mocniejsze i silniejsze. Jest jednak jeden warunek. Musi ono być odpowiednio odżywione i natlenowane. Jak to zrobić?
Jak wzmocnić serce, by dobrze pracowało?
Regularna aktywność fizyczna to jeden z ważniejszych czynników wzmacniających serce. Kardiolodzy zalecają, by ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie, pięć razy w tygodniu. Ale to nie wszystko. By mieć mocne serce, warto również wprowadzić poniższe zasady:
- Należy unikać spożycia zbyt dużej ilości sodu. Jest go najwięcej w soli, więc jeśli nie chcemy mieć problemów z sercem, warto ograniczyć spożycie tej przyprawy. Warto również ograniczyć picie napojów gazowanych – sód również w nich występuje.
- Warto przejść na dietę DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension). Właściwie to nie jest dieta, ale plan zdrowego odżywiania, który pomaga zapobiec nadciśnieniu tętniczemu. Polega on na spożywaniu 3 posiłków dziennie, składających się z produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców, chudego nabiału, chudego mięsa oraz tłustych ryb, zdrowych, roślinnych tłuszczów, orzechów oraz nasion. Należy również wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
- Należy ograniczyć spożywanie alkoholu. Wypicie 2-3 drinków podczas jednego posiedzenia może znacząco podnieść ciśnienie krwi.
- Warto unikać bezczynności. Jeśli masz siedzący tryb pracy, staraj się wstawać co jakiś czas i albo wykonaj kilka ćwiczeń, albo – jeśli masz taką możliwość – przejdź się na krótki pięciominutowy spacer.
Ważne! Gdy dbasz o serce, zapobiegasz też rozwojowi innych chorób, takich jak cukrzyca czy niewydolność płuc. Jeśli czujesz, że twoje serce nie pracuje odpowiednio, skontaktuj się z lekarzem.
Oceń artykuł