Oceń
Z danych GUS wynika, że główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2021 roku była trwająca od 2020 roku pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, której kolejne fale osiągały swoje szczyty na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu. W 2020 roku z powodu COVID-19 zmarło w Polsce blisko 41,5 tys. osób, co stanowiło niespełna 9% wszystkich zgonów. Jednak w 2021 roku liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem zwiększyła się ponad 2-krotnie, osiągając poziom ponad 91 tys.
Z ogólnych statystyk GUS wynika, że w 2021 roku liczba zgonów w Polsce przekroczyła 519,5 tysięcy, z czego ponad połowę stanowiły zgony spowodowane przez choroby układu krążenia i choroby nowotworowe.
Najczęstsze przyczyny zgonów w 2021 roku:
- choroby układu krążenia,
- choroby nowotworowe,
- przyczyny niedokładnie określone,
- choroby układu oddechowego,
- choroby układu trawiennego,
- przyczyny zewnętrzne, pozostałe przyczyny,
- COVID-19.
Polacy umierają z powodu chorób układu krążenia
Do najczęściej diagnozowanych schorzeń w Polsce należą choroby układu krążenia. To głównie choroba wieńcowa, niewydolność serca czy miażdżyca atakują Polki i Polaków. Szacuje się, że tylko na niewydolność serca cierpi około 1 miliona ludzi w Polsce.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP-PIB) choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Tylko na zawał serca co roku umiera około 15 tysięcy osób. Oprócz tego Polacy chorują i umierają z powodu chorób naczyń mózgowych, które są przyczyną pękania tętniaków lub wylewu krwi do mózgu.
Do chorób układu krążenia zalicza się jednostki chorobowe, które dotyczą naczyń krwionośnych (żył i tętnic) oraz mięśnia sercowego. Najczęściej występują:
- nadciśnienie tętnicze,
- przewlekła choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca),
- miażdżyca naczyń krwionośnych,
- zaburzenia rytmu serca (jak np. migotanie przedsionków),
- zawał mięśnia sercowego,
- udar mózgu,
- niewydolność mięśnia sercowego,
- zakrzepica żylna.
Objawy chorób układu krążenia. Na to warto zwrócić uwagę
Choroby układu krążenia są jak bomba z opóźnionym zapłonem. Objawy tych chorób mogą być nieobecne przez wiele lat ich rozwoju, a często jedynym sygnałem alarmowym są nieoczywiste, trudne do powiązania symptomy, takie jak zmniejszona tolerancja wysiłku. Zdarza się również, że chorzy dowiadują się o zaawansowanej chorobie, dopiero gdy dojdzie do nagłego zdarzania, takiego jak udar lub pęknięcie tętniaka.
Wyróżnia się jednak kilka objawów, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Do objawów kardiologicznych zalicza się m.in. ból w klatce piersiowej, duszność, pogorszoną tolerancję wysiłku (np. problemy z wchodzeniem po schodach), uczucie kołatania serca.
W przypadku przewlekłych chorób kardiologicznych objawy mogą dodatkowo obejmować: obrzęki kończyn, przewlekły kaszel, bóle głowy, pajączki/żylaki, zaburzenia pracy nerek, częste oddawanie moczu.
Źródło: Raport Państwowego Zakładu Higieny "Umieralność ludności Polski wg przyczyny zgonu w pierwszej połowie 2021 r. w porównaniu z sytuacją w latach 2017-2019 i 2020" - dr n. przyr. Bogdan Wojtyniak, prof. NIZP PZH – PIB Jakub Stokwiszewski, dr n. med. Daniel Rabczenko, Tomasz Madej i dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk
Oceń artykuł