Zamknij

Producent smarfonów ostrzega: mogą zaburzać pracę rozruszników

26.01.2021 19:28
Starsza kobieta
fot. Shutterstock

Masz rozrusznik serca? Uważaj na urządzenia elektroniczne. Producent znanych smartfonów ostrzega, że umieszczone w nich magnesy mogą uszkadzać rozrusznik. Zdaniem kardiologów dotyczy to wielu innych urządzeń, nawet słuchawek. 

Firma Apple produkująca iPhone'y zaleca ostrożność przy korzystaniu ze swoich urządzeń osobom posiadającym rozrusznik serca. Okazuje się, że magnesy wbudowane w telefony mogą uszkadzać rozruszniki i zagrażać tym samym zdrowiu użytkowników. Problem dotyczy także innych marek smartfonów.

Chodzi o magnesy wbudowane w smartfony iPhone 12 i inne modele z 2020 r. służące do obsługi ładowarki MagSafe. Te produkty, zdaniem firmy Apple, mogą być bardzo niebezpieczne dla osób korzystających z rozruszników serca.

Jak duże jest ryzyko? Według opublikowanych przez Apple dokumentów trzymanie iPhone'a w odległości 15 cm bądź mniejszej może stanowić zagrożenie dla rozrusznika. Natomiast podczas ładowania bezprzewodowego konieczne jest zachowanie ponad dwukrotnie większego dystansu od urządzenia - ok. 38 cm.

Nie tylko iPhone. Urządzenia elektroniczne mogą zaburzać pracę rozrusznika

Na początku stycznia bieżącego roku czasopismo naukowe "Heart Rhythm Journal" związane z organizacją Heart Rhythm Society opublikowało badania, z których wynika, że umieszczenie iPhone'a 12 w pobliżu rozrusznika serca u pacjenta zaburzało działanie podtrzymującego życie urządzenia, ale problem ten dotyczy wszystkich nowoczesnych telefonów komórkowych, które wyposażone są w silne magnesy.

Magnesy mogą powodować zaburzenia regularnego działania rozruszników, co może prowadzić do tego, że urządzenie będzie ignorowało rytm serca lub dostarczało impulsy w sposób niedostosowany do potrzeb chorego.

Stowarzyszenie kardiologiczne American Heart Association istniejące już kilka lat temu ostrzegało użytkowników rozruszników serca przed ryzykiem związanym z szeregiem urządzeń elektronicznych codziennego zastosowania, zalecając m.in. trzymanie z dala od rozrusznika słuchawek muzycznych albo przenośnych i kieszonkowych radioodbiorników.

Amerykański urząd ds. żywności i leków FDA (Food & Drug Administration) wydał oficjalne zalecenia dla użytkowników rozruszników serca, by korzystali oni z telefonu komórkowego, przykładając go do ucha po przeciwnej stronie ciała, aby nieco zwiększyć odległość urządzenia od magnesów w smartfonie.

Źródło: PAP