Zamknij

Zespół złamanego serca. Kobieta prawie umarła przez rozstanie z partnerem

21.11.2018 14:54

Pewna Brytyjka trafiła na oddział intensywnej terapii, gdy dowiedziała się, że jej partner, wieloletnia miłość jeszcze z czasów szkolnych, odchodzi. Sprawdź, jakie objawy wskazują na zespół złamanego serca.

Zespół złamanego serca
fot. Shutterstock

Helen Ross, mieszkanka Cantenbury w hrabstwie Kent, miała dużo szczęścia. Kilka dni po bolesnym rozstaniu z partnerem udała się w podróż służbową. W trakcie wyjazdu kobieta zasłabła i trafiła do szpitala. W nocy przeżyła zatrzymanie akcji serca. „Nie mogłam uwierzyć, że zerwanie mogło dotknąć mnie do tego stopnia, że prawie umarłam” – zdradziła Ross w rozmowie z dziennikarzami. Lekarze zdiagnozowali u niej zespół złamanego serca.

Zespół złamanego serca – objawy

W zespole złamanego serca (zespole takotsubo) chorzy zgłaszają się do szpitala z objawami przypominającymi zawał mięśnia sercowego. Najczęściej skarżą się na silny ból w klatce piersiowej oraz duszności. Badania wykazują zmiany w zapisie EKG, podwyższony poziom enzymów sercowych i biomarkerów, ale koronografia wyklucza zmiany miażdżycowe w tętnicach. Pacjenci trafiają na oddział intensywnej terapii.

Dowiedz się więcej: Pierwsza pomoc w zawale – liczy się każda minuta! 

Pod wpływem silnego stresu jeden fragment lewej komory serca silnie się kurczy, a drugi zostaje rozdęty. Kształtem przypomina dzban (jap. takotsubo), stąd nazwa – zespół takotsubo. Co ciekawe, po kilku dniach, czasem tygodniach, serce wraca do normy. W 90 proc. schorzenie dotyka kobiety i to przeważnie po menopauzie.

Silne emocje w zespole takotsubo

Przekrój pacjentów z zespołem takotsubo jest bardzo szeroki. Na oddział intensywnej terapii trafiają zarówno osoby, którym „złamano serce”, jak i te, które straciły bliską osobę, zostały wyrzucone z pracy, po rozległych urazach, wypadkach, ale także szczęśliwcy, którzy na przykład wygrali w totka.

Helen Ross przez siedem lat nosiła rozrusznik serca. Ostatecznie kobieta stanęła na nogi, założyła własną firmę oraz fundację dla dzieci; samotnie wychowuje dwóch synów.

Podczas EURO 2012 roku na Oddział Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku zgłosił się pacjent, dogłębnie wstrząśnięty wynikami polskiej reprezentacji piłkarskiej. Lekarze zdiagnozowali u niego zespół złamanego serca.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk, podyplomie.pl 
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka