Dobra wiadomość dla chorych z niewydolnością serca. Polscy lekarze znaleźli skuteczny lek

20.11.2020
Aktualizacja: 20.11.2020 12:50
Żelazo podawane chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania
fot. Shutterstock

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – tak wynika z badań wrocławskich naukowców. Ich odkrycie zostało opisane w magazynie "The Lancet" i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem badaczy na całym świecie. 

– Dotychczas intuicyjnie wiązano niedobór żelaza z niedokrwistością, dziś wiemy, że to niedobór żelaza upośledza funkcjonowanie mięśnia sercowego i przemiany energetycznej w organizmie. Niedobór żelaza występuje u co drugiego pacjenta z niewydolnym sercem, a w grupie chorych przyjętych do szpitala nawet u 80 procent – wyjaśnił prof. Piotr Ponikowski, jeden z autorów badania.

W badaniu, trwającym cztery lata, wzięło udział 1100 pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu ostrej niewydolności serca przy współistniejącym niedoborze żelaza. Przed wypisem ze szpitala uczestnicy mieli losowo podawaną dożylnie karboksymaltozę żelazową lub placebo. Obserwacja każdego pacjenta trwała rok.

– Efekt leczenia był fenomenalny. Liczba wielokrotnych hospitalizacji spadła o 30 proc. w obserwacji rocznej – poinformowała prof. Ewa Jankowska, druga autorka badania i dodała, że przeprowadzone badanie objęło chorych o wysokim ryzyku kolejnych dekompensacji krążenia i zgonów sercowo-naczyniowych.

– U 80 proc. chorych wystarczyły dwa dożylne wlewy żelaza, żeby osiągnąć tak silny efekt terapeutyczny. Wykazaliśmy po raz pierwszy, że korygując niedobór żelaza, modyfikujemy przebieg choroby sercowo-naczyniowej. Nie licząc korzyści ekonomicznych, które są ogromne, dajemy pacjentom szanse na diametralną poprawę jakości ich życia i rokowania – podsumował prof. Piotr Ponikowski.

Kardiolodzy z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Południowej oraz Azji.

Wyniki badania AFFIRM-AHF ogłoszono podczas z jednego z największych światowych kongresów kardiologicznych "The Scientifc Sessions of American Heart Association 2020", który odbywał się w dniach 13-17 listopada 2020 r. Jednocześnie zostały opublikowane w jednym w magazynie medycznym "The Lancet".

Jak podano, wyniki badań spotkały się z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie i przełożą się na nowe rekomendacje odnośnie leczenia chorych z niewydolnością serca.

„Publikacje firmowane przez polskich naukowców rzadko trafiają do czasopism o takim prestiżu jak The Lancet, a już sytuacja, by pierwszy i ostatni autor pochodził z polskiego ośrodka (w tym przypadku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) są ewenementem. To doskonały przykład na to, że polscy naukowcy potrafią wejść do medycznej pierwszej ligi badań naukowych, które realnie zmieniają oblicze światowej medycyny. Co ważne, badania w tym obszarze będą we wrocławskim ośrodku kontynuowane. Agencja Badań Medycznych przyznała uczelni grant na dalsze badania wpływu dożylnego podawania żelaza w innych chorobach sercowo-naczyniowych” - napisano w komunikacie rozesłanym do mediów.

Źródło: PAP