Zamknij

Zawał serca u nastolatka. Przypadek Miss Teen Universe

12.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 03:52

Zawał mięśnia sercowego może się zdarzyć nawet u nastolatka. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu w klatce piersiowej u dziecka i jakie mogą być objawy zawału serca.

Zawał serca może zdarzyć się nawet u nastolatka
fot. Shutterstock

Holenderka Lotte van der Zee, Miss Teen Universe 2017, zmarła w przeddzień swoich 20. urodzin. Kobieta przebywała z rodziną na nartach w Austrii. W rozmowie z lokalną gazetą rodzice Lotte zdradzili, że córka wyszła wieczorem ze znajomymi na miasto, ale wróciła radosna i nie skarżyła się na złe samopoczucie. Gdy rano nie zeszła na śniadanie, bliscy udali się do jej pokoju. Znaleźli ją nieprzytomną w łóżku. Jej życia nie udało się uratować. Przyczyną śmierci był zawał serca.

Dowiedz się więcej: Nie żyje była miss nastolatek. Zmarła dzień przed 20 urodzinami 

Ból w klatce piersiowej u dziecka

Dobra wiadomość jest taka, że ból w klatce piersiowej u nastolatka przeważnie nie jest związany z problemami z sercem. Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej u dziecka to: infekcje górnych dróg oddechowych, refluks żołądka oraz stres. U młodych kobiet w trakcie miesiączki zdarza się również odma opłucnowa związana z występowaniem ognisk endometriozy w płucach.

Zobacz także: Endometrioza: źródło bólu i problemów 

Do chorób serca, które mogą powodować ból w klatce piersiowej u nastolatka, ale nie są zawałem serca, należą m.in.:

 • zapalenie osierdzia;
 • zapalenie mięśnia sercowego (wirusowe);
 • arytmie;
 • problemy z tętnicami wieńcowymi;
 • rozwarstwienie aorty.

W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje rzadka genetyczna choroba tkanki łącznej, zwana zespołem Marfana. Przyczyną schorzenia jest uszkodzenie włókien sprężystych i zaburzenie w tworzeniu kolagenu oraz substancji podstawowej tkanki łącznej. Chorzy z zespołem Marfana to osoby o ponadprzeciętnym wzroście i wyjątkowo smukłej posturze ciała. Jednym z objawów są nieproporcjonalnie długie kończyny oraz palce u rąk i stóp (tzw. palce pająkowate).

W aortach chorych często powstają tętniaki, które mogą w każdej chwili pęknąć i doprowadzić do nagłej śmierci. Zespół Marfana często prowadzi też do arytmii i niewydolności serca, co może spowodować zawał serca.

Zawał serca – przyczyny

Zawał serca najczęściej zdarza się wtedy, gdy blaszka miażdżycowa zamknie tętnicę doprowadzającą krew do serca. Miażdżyca to choroba cywilizacyjna, która może pojawić się już we wczesnym dzieciństwie i narastać z wiekiem, jednak przeważnie pojawia się po 50. roku życia.

Dowiedz się więcej: Miażdżyca może prowadzić do zawału i udaru

Inne, pozamiażdżycowe, stany, które mogą przyczynić się do zawału serca to m.in.:

 • długotrwała arytmia,
 • silne odwodnienie,
 • nieleczona nadczynność tarczycy,
 • silny krwotok.

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych

W rzadkich przypadkach zawał serca może być wywołany skurczem tętnicy wieńcowej w przebiegu tzw. dławicy Prinzmetala (anginy Prinzmetala). Stan ten może być spowodowany m.in. przyjmowaniem niektórych leków i substancji psychoaktywnych, takich jak amfetamina czy kokaina.

Dławica Prinzmetala objawia się spoczynkowym bólem w klatce piersiowej, trwającym od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Dolegliwości nawracają, ale zapadalność na zawał serca jest bardzo mała (mniej niż 0,5 proc. rocznie).

Ważnym elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych jest karmienie piersią. Wykazano, że karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca, które mogą prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Istotną rolę w profilaktyce pełnią również: odpowiednio zbilansowana dieta, prawidłowa masa ciała, aktywność fizyczna oraz unikanie używek.

I choć przyczyn bólu w klatce piersiowej u nastolatka jest wiele, lekarze ostrzegają: jeśli dziecko skarży się na ból w klatce piersiowej, jest blade, ma gorączkę, poci się lub ma problemy z oddychaniem, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli w rodzinie występowało rozwarstwienie aorty lub zespół Marfana.

Jeśli podejrzewamy zawał serca u bliskiej osoby, należy:

 • bezzwłocznie wezwać pogotowie,
 • ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej,
 • poluzować mu ubranie (krawat, guziki, pasek),
 • nie podawać nic do jedzenia ani do picia,
 • do przyjazdu karetki wykonywać resuscytację.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: foxnews.com, mp.pl, chop.edu, marfan.pl