Oceń
Holenderka Lotte van der Zee, Miss Teen Universe 2017, zmarła w przeddzień swoich 20. urodzin. Kobieta przebywała z rodziną na nartach w Austrii. W rozmowie z lokalną gazetą rodzice Lotte zdradzili, że córka wyszła wieczorem ze znajomymi na miasto, ale wróciła radosna i nie skarżyła się na złe samopoczucie. Gdy rano nie zeszła na śniadanie, bliscy udali się do jej pokoju. Znaleźli ją nieprzytomną w łóżku. Jej życia nie udało się uratować. Przyczyną śmierci był zawał serca.
Dowiedz się więcej: Nie żyje była miss nastolatek. Zmarła dzień przed 20 urodzinami
Ból w klatce piersiowej u dziecka
Dobra wiadomość jest taka, że ból w klatce piersiowej u nastolatka przeważnie nie jest związany z problemami z sercem. Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej u dziecka to: infekcje górnych dróg oddechowych, refluks żołądka oraz stres. U młodych kobiet w trakcie miesiączki zdarza się również odma opłucnowa związana z występowaniem ognisk endometriozy w płucach.
Zobacz także: Endometrioza: źródło bólu i problemów
Do chorób serca, które mogą powodować ból w klatce piersiowej u nastolatka, ale nie są zawałem serca, należą m.in.:
- zapalenie osierdzia;
- zapalenie mięśnia sercowego (wirusowe);
- arytmie;
- problemy z tętnicami wieńcowymi;
- rozwarstwienie aorty.
W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje rzadka genetyczna choroba tkanki łącznej, zwana zespołem Marfana. Przyczyną schorzenia jest uszkodzenie włókien sprężystych i zaburzenie w tworzeniu kolagenu oraz substancji podstawowej tkanki łącznej. Chorzy z zespołem Marfana to osoby o ponadprzeciętnym wzroście i wyjątkowo smukłej posturze ciała. Jednym z objawów są nieproporcjonalnie długie kończyny oraz palce u rąk i stóp (tzw. palce pająkowate).
W aortach chorych często powstają tętniaki, które mogą w każdej chwili pęknąć i doprowadzić do nagłej śmierci. Zespół Marfana często prowadzi też do arytmii i niewydolności serca, co może spowodować zawał serca.
Zawał serca – przyczyny
Zawał serca najczęściej zdarza się wtedy, gdy blaszka miażdżycowa zamknie tętnicę doprowadzającą krew do serca. Miażdżyca to choroba cywilizacyjna, która może pojawić się już we wczesnym dzieciństwie i narastać z wiekiem, jednak przeważnie pojawia się po 50. roku życia.
Dowiedz się więcej: Miażdżyca może prowadzić do zawału i udaru
Inne, pozamiażdżycowe, stany, które mogą przyczynić się do zawału serca to m.in.:
- długotrwała arytmia,
- silne odwodnienie,
- nieleczona nadczynność tarczycy,
- silny krwotok.
Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych
W rzadkich przypadkach zawał serca może być wywołany skurczem tętnicy wieńcowej w przebiegu tzw. dławicy Prinzmetala (anginy Prinzmetala). Stan ten może być spowodowany m.in. przyjmowaniem niektórych leków i substancji psychoaktywnych, takich jak amfetamina czy kokaina.
Dławica Prinzmetala objawia się spoczynkowym bólem w klatce piersiowej, trwającym od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Dolegliwości nawracają, ale zapadalność na zawał serca jest bardzo mała (mniej niż 0,5 proc. rocznie).
Ważnym elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych jest karmienie piersią. Wykazano, że karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca, które mogą prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Istotną rolę w profilaktyce pełnią również: odpowiednio zbilansowana dieta, prawidłowa masa ciała, aktywność fizyczna oraz unikanie używek.
I choć przyczyn bólu w klatce piersiowej u nastolatka jest wiele, lekarze ostrzegają: jeśli dziecko skarży się na ból w klatce piersiowej, jest blade, ma gorączkę, poci się lub ma problemy z oddychaniem, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli w rodzinie występowało rozwarstwienie aorty lub zespół Marfana.
Jeśli podejrzewamy zawał serca u bliskiej osoby, należy:
- bezzwłocznie wezwać pogotowie,
- ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej,
- poluzować mu ubranie (krawat, guziki, pasek),
- nie podawać nic do jedzenia ani do picia,
- do przyjazdu karetki wykonywać resuscytację.
Źródło: foxnews.com, mp.pl, chop.edu, marfan.pl
Oceń artykuł