Zamknij

Zawał serca można przewidzieć kilka lat wcześniej? Pomoże proste badanie oka

17.06.2022 10:29
Zawał serca można przewidzieć? Zaskakujące odkrycie
fot. Shutterstock

Zawał serca atakuje nieoczekiwanie, bez zapowiedzi, dlatego często ma tragiczny finał. Co roku na zawał w naszym kraju umiera ok. 15 tysięcy osób. Czy da się temu zapobiec? Naukowcy udowodnili, że wystarczy wykonać proste badanie oka, by przewidzieć zagrożenie

Zaburzenia układu krążenia to najważniejsza przyczyna zgonów na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że rocznie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera 17,5 miliona osób. O ile wiemy, że zdrowy tryb życia (właściwa dieta, unikanie używek) chronią serce przed wieloma chorobami, zawał serca może przytrafić się każdemu. Dlatego wyniki najnowszego badania przedstawione na konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Genetyki Ludzkiej w Wiedniu są prawdziwym przełomem.  Naukowcy odkryli, że wzorce naczyń krwionośnych w siatkówce mogą pomóc w identyfikacji osób, które mogą mieć problemy z sercem

Proste badanie oczu pomoże ocenić ryzyko zawału

Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że aby ocenić ryzyko zawału serca, wystarczy wykonać rutynowe badanie oczu. Wzór naczyń na dnie oka jest związany z różnicami genetycznymi, które mogą znacznie zwiększać ryzyko zawału. Według naukowców naczynia krwionośne mogą tworzyć nietypowe struktury również w przypadku innych chorób.

– Wiedzieliśmy już, że różnice w unaczynieniu siatkówki mogą zapewnić wgląd w nasze zdrowie. Biorąc pod uwagę, że obrazowanie siatkówki jest techniką nieinwazyjną, postanowiliśmy zbadać korzyści zdrowotne, jakie możemy uzyskać dzięki tym obrazom – powiedziała autorka badań, Ana Villaplana-Velasco, doktorantka z Uniwersytetu w Edynburgu.

W badaniu analizowano dane z brytyjskiego Biobanku, dotyczące ponad 500. tysięcy osób. Naukowcy zbadali wzory rozgałęzień naczyń siatkówki, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak wiek, płeć, ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała, palenie tytoniu. Badano osoby, które przeszły zawał serca. Następnie opracowano model, który był w stanie przewidzieć ryzyko zawału serca. Specjalny algorytm potrafił przewidzieć ryzyko zawału nawet kilka lat wcześniej – na podstawie zdjęć oka i danych sprzed lat. Okazało się, że osoby, które miały wysokie ryzyko zawału, rzeczywiście przeszły go kilka lat później.

Przełomowa metoda ocali życie wielu osobom

Nowe odkrycie udowadnia, jak ważna jest kompleksowa profilaktyka i przeprowadzanie regularnych badań. W pewnym wieku powinniśmy co jakiś czas badać każdy narząd. W przyszłości rutynowe badanie dna oka może dostarczyć wystarczających informacji na temat ryzyka zawału, co jest ważne zwłaszcza w grupie, która jest najbardziej zagrożona (to osoby powyżej 50. roku życia). Przełomowy algorytm pomoże przewidzieć zagrożenie pięć lat przed wystąpieniem ataku.

–  Wyliczenie zindywidualizowanego ryzyka zawału I u osób w wieku powyżej 50 lat wydaje się właściwe. Umożliwiłoby to lekarzom sugerowanie zachowań, które mogłyby zmniejszyć ryzyko, takich jak rzucenie palenia i utrzymanie normalnego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi – powiedziała Villaplana-Velasco.

Naukowcy  podkreślają, że niezbędne są dalsze badania, by potwierdzić skuteczność przełomowej metody.

Źródło: theguardian.com