Kardiolodzy ostrzegają: co piąty Polak umiera do roku po zawale

Monika Piorun
10.10.2018 13:27
Zawał serca, atak serca, choroby serca, statystyki zawałów
fot. Shutterstock

Co roku w Polsce notuje się około 73 tys. zawałów mięśnia sercowego. Niestety 20 proc. pacjentów nie przeżywa nawet pierwszego roku po ataku serca. Po pięciu latach statystyki śmiertelności są jeszcze gorsze – umiera co druga osoba po zawale. Czy jest sposób na to, by zmienić te tragiczne dane? Sprawdź, co radzą specjaliści!

Mało się ruszamy, nie jesteśmy wystarczająco aktywni fizycznie, prowadzimy siedzący tryb życia, a na dodatek jemy niezdrowo i tłusto – nic dziwnego, że choroby serca i problemy z krążeniem to nasza narodowa przypadłość. Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 120 tys. ostrych zespołów wieńcowych, w tym 73 tys. zawałów serca.

Takie dane ogłoszono podczas ogólnopolskiej konferencji kardiologów w Warszawie. Specjaliści i konsultanci krajowi w dziedzinie kardiologii i medycyny ratunkowej debatowali, w jaki sposób można poprawić rokowanie pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym w Polsce. Eksperci zwrócili uwagę na to, że w uskutecznieniu pomocy chorym bardzo ważne jest zarówno szybkie wykonanie małoinwazyjnego zabiegu, jak i odpowiednie leczenie farmakologiczne. O czym jeszcze warto pamiętać?

Zrzut ekranu 2018-10-10 o 11.54.00 1
Zrzut ekranu 2018-10-10 o 11.56.00 1
fot. PAP

Jak zmniejszyć liczbę ofiar zawałów serca w Polsce?

Dbanie o zdrowy styl życia, sport, odpowiednie odżywianie, wysypianie się i unikanie stresu dla pacjentów zagrożonych problemami z układem sercowo-naczyniowym to nie wszystko. Spore znaczenie ma także, w jaki sposób będą leczeni po ewentualnym zawale.

PrzeczytajDEKALOG zdrowego serca. 10 przykazań, które pozwolą Ci uniknąć chorób serca

Lekarze tłumaczą, że w kardiologii rozróżnia się dwa rodzaje ostrych zespołów wieńcowych (OZW):

  • STEMI (z uniesieniem tzw. odcinka ST),
  • NSTEMI (bez uniesienia odcinka ST).

Główna różnica między jednym a drugim polega na tym, że w przypadku uniesienia w zapisie EKG odcinka ST (STEMI) następuje całkowite zatrzymanie przepływu krwi do niektórych obszarów mięśnia sercowego. Następuje wtedy zawał serca.

W przypadku NSTEMI przepływ krwi jest znacznie upośledzony, ale nie zostaje jeszcze całkowicie zatrzymany. Następuje wtedy częściowe niedokrwienie określonego fragmentu mięśnia sercowego.

Specjaliści podkreślają, że zarówno w przypadku STEMI, jak i NSTEMI preferowaną metodą jest przede wszystkim leczenie interwencyjne polegające na udrożnieniu zablokowanej tętnicy doprowadzającej krew do mięśnia sercowego. Jak przekonuje konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, prof. Jarosław Kaźmierczak:

Leczenie interwencyjne w ostrym zespole wieńcowym daje ogromną szansę na ustąpienie dolegliwości i uniknięcie ciężkich powikłań, a w wynikach odległych znaczne zmniejszenie śmiertelności.

Zobacz także

Zawał serca: co należy zrobić PRZED przyjęciem pacjenta do szpitala?

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Ładny podkreśla natomiast, że leczenie zawału serca rozpoczyna się jeszcze przed przyjęciem pacjenta do szpitala:

Jeśli zespół ratownictwa medycznego podejrzewa zawał STEMI (z uniesieniem odcinka ST) i potwierdzi to z kardiologiem, podaje pacjentowi odpowiednie leki, między innymi kwas acetylosalicylowy.

Dopiero potem przeprowadzony jest zabieg udrożnienia tętnic wieńcowych. Chorego trzeba tylko jak najszybciej przewieźć do najbliższej pracowni hemodynamicznej.

Mimo że leczenie interwencyjne według specjalistów jest wysoce skuteczne, to jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Dlaczego?

Wyzwaniem pozostaje skuteczne leczenie pacjentów w tygodniach, miesiącach i latach po przebytym zawale serca. W ciągu pierwszego roku po przebytym zawale umiera co piąty pacjent, po pięciu latach, z uwzględnieniem chorych, którzy zmarli przed dotarciem do szpitala, nie żyje już co drugi. Jednak nie musi tak być – alarmuje prof. Kaźmierczak.

Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Ponikowski tłumaczy, że obecnie wdrażane są nowe rozwiązania nastawione na kompleksową opiekę nad pacjentami, dostęp do konsultacji w trybie ambulatoryjnym i dostęp do rehabilitacji, takie jak program KOS-zawał:

Wiemy, co jest największym wyzwaniem: terapia i opieka nad pacjentem kardiologicznym w ciągu tygodni, miesięcy i lat po przebytym zawale, edukacja w zakresie najnowszych wytycznych i zaleceń towarzystw naukowych oraz lepsza komunikacja i współpraca lekarzy z pacjentami.

Zdaniem prezesa PTK jest to szczególnie dobrze widoczne w zakresie stosowania nowoczesnej terapii przeciwpłytkowej, hamującej tworzenie się skrzeplin na blaszkach miażdżycowych i tym samym zapobiegającej powtórnemu wystąpieniu groźnego incydentu.

Nowoczesne terapie przeciwpłytkowe (tj. tikagrelor w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym) okazują się skuteczne, bezpieczne i pozwalają już dziś dostosować leczenie do profilu danego pacjenta – podkreśla prof. Ponikowski. Problem według niego polega jednak na tym, że choć terapie te są dostępne w Polsce (zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego), to jednak lekarze w naszym kraju nie zawsze je stosują. Dlaczego?

Jeden aspekt to nasza wiedza o dostępnych możliwościach skutecznego leczenia pacjentów, drugi to przekonanie chorych do zdyscyplinowanego stosowania terapii przeciwpłytkowych. Wielu pacjentów niestety przerywa leczenie lub stosuje je nieregularnie – wyjaśnia kardiolog.

Zobacz także

Zawał serca u kobiet – na co warto zwrócić uwagę?

Wśród wielu mitów dotyczących zawałów serca jednym z najbardziej złudnych jest przekonanie o tym, że problem ten dotyczy głównie mężczyzn. Kobiety chorują na serce jednak równie często co panowie, ale zwykle ich dolegliwości następują później i objawiają się nieco inaczej. Jak?

Przeczytaj: Zawał serca może przebiegać inaczej u kobiet

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne/PAP/Akcja "Moda na Serce"/Debata "Jak poprawić rokowanie pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym w Polsce w kontekście skutecznego leczenia przeciwpłytkowego"

______________

zdrowie.radiozet.pl/π