Zamknij

Zapaść serca, czyli zapaść krążeniowa: jak rozpoznać objawy?

06.07.2020
Aktualizacja: 03.02.2021 08:37

Zapaść krążeniowa, inaczej zapaść serca, to niewydolność krążenia, która polega na zmniejszeniu stosunku objętości krwi krążącej do pojemności naczyń krwionośnych, które zostają znacznie poszerzone. To stan niebezpieczny, nierozpoznany w porę, może prowadzić do śmierci. Dowiedz się, jakie są objawy zapaści serca.

Zapaść serca (krążeniowa)
fot. Shutterstock

Zapaść krążeniowa (serca) to ostra niewydolność układu krążenia. Zapaść trwa zwykle kilka sekund lub minut, ale może trwać dłużej. Gdy trwa zbyt długo, może zagrażać życiu.

Zapaść krążeniowa polega na poszerzeniu światła naczyń krwionośnych z występującą jednocześnie zmniejszoną objętością krwi krążącej.

Zapaść krążeniowa (serca): przyczyny

Przyczyną zapaści krążeniowej może być niskie ciśnienie. Zapaść może być również spowodowana zatruciem lub chorobą zakaźną (bywa powikłaniem grypy),  chorobami serca i lekami wpływającymi na ciśnienie krwi. Również obfite biegunki lub wymioty, które prowadzą do odwodnienia mogą być przyczyną zapaści krążeniowej.

Zapaść krążeniowa bywa również następstwem krwotoków oraz urazów. Może być ona następstwem zabiegów chirurgicznych podczas których dochodzi do utraty dużej ilości krwi.

Częstym powodem zapaści jest zakrzepica, czyli zakrzep powstały w układzie żył głębokich.  

Zapaść krążeniowa (serca): objawy

Zapaść krążeniowa zaczyna się od zawrotów głowy, nudności, wymiotów. Cera staje się blada, a człowieka dotkniętego zapaścią oblewa zimy pot, ma silne pragnienie, jest osłabiony.

Następnie dochodzi do silnego obniżenia ciśnienia, a jego spadek doprowadza do zmniejszonego przepływu krwi do tkanek i narządów, co sprawia, że dostarczana jest niedostateczna ilość tlenu oraz substancji odżywczych. Wkrótce następuje niedokrwienie tkanek, narządów oraz kończyn. Po pewnym czasie może dojść do niedokrwienia mózgu oraz do utraty nieprzytomności.

Objawem zapaści krążeniowej może być także ostra niewydolność serca, która powoduje zatrzymanie akcji serca.

Zapaść krążeniowa (serca): pierwsza pomoc

Zauważyłeś u siebie objawy zapaści krążeniowej? Usiądź i staraj się za wszelką cenę nie dopuścić do położenia głowy na kolanach lub połóż się tak, by nogi znajdowały się wyżej niż głowa, to zwiększy dopływ krwi do mózgu. Weź kilka głębokich wdechów, jeśli po chwili krążenie się nie ustabilizuje, wezwij pogotowie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.