Zamknij

Zapalenie mięśnia sercowego. Lepiej przechorować COVID-19 czy się zaszczepić?

23.08.2022
Aktualizacja: 23.08.2022 15:34

Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego jest znacznie wyższe (aż 11 razy) po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 aniżeli po szczepieniu przeciwko COVID-19 – twierdzi wirusolożka z Lublina prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Powołuje się na przeprowadzone w Anglii badania 43 mln osób.

Zapalenie mięśnia sercowego a COVID-19 i szczepienie
fot. MORCILLO Aline/IMAGE POINT FR/BSIP/East News

Zapalenie mięśnia sercowego jest zwykle spowodowane przez infekcję wirusową, na przykład przez wirusa grypy. Patogen atakuje ściany mięśnia sercowego i może powodować chwilowe lub trwałe jego uszkodzenie. Objawia się to osłabieniem siły skurczu serca lub zaburzeniem jego stymulacji elektrycznej. Choroba ta może być też powikłaniem po szczepieniu przeciwko COVID-19, ale zdarza się to niezwykle rzadko rzadko, na co zwracało uwagę m.in. Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie w USA. Wątpliwości, że warto się zaszczepić, rozwiewa najnowsze brytyjskie badanie.

Po COVID-19 więcej zapaleń mięśnia sercowego

Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) jeszcze przed pandemią COVID-19 zapalenie mięśnia sercowego wykrywano u 10-20 osób na 100 tys. mieszkańców. Wraz z pojawieniem się COVID-19 tych przypadków pojawiło się znacznie więcej.

Wskazują na to najnowsze badania, opublikowane przez pismo „Circulation”. Objęto nimi osoby zaszczepione w Wielkiej Brytanii, gdy tylko zaczęła się akcja szczepień przeciwko COVID-19, czyli od 1 grudnia 2020 r. do 15 grudnia 2021 r. Badania potwierdziły, że choć po szczepieniu zdarzają się powikłania w postaci zapalenia mięśnia sercowego, to na skutek infekcji koronawirusem występują one znacznie częściej.

Szczepienie bezpieczniejsze niż przechorowanie

„Kolejna praca potwierdza coś, co jest oczywiste: ryzyko zapalenia mięśnia sercowego jest znacznie wyższe (aż 11 razy) po zakażeniu SARS-CoV-2 aniżeli po szczepieniu przeciwko COVID-19. Grupa badana to blisko 43 mln osób w wieku 13 lat i starszych (Anglia)” – zaznacza na Twitterze prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Potwierdza to w komentarzu główna autorka badania Martina Patone, specjalistka statystki medycznej w Nuffield Department of Primary Healthe Care Sciences: – Z analizowanych przez nas danych dotyczących szczepień w Anglii w pierwszych 12 miesiącach po ich rozpoczęciu wynika, że ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 jest bardzo małe w porównaniu do takiego samego zapalenia, jakie może powstać po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

W akcji szczepień w Anglii w 2021 r. wykorzystywano różne rodzaje szczepionek przeciwko COVID-19, zarówno tzw. wektorową opracowaną przez firmę Astra Zeneka, jak i wytwarzaną w technologii mRNA. Szczepionki te obecnie w wielu krajach mogą być stosowane już u dzieci powyżej szóstego miesiąca życia.

W badaniach wzięły udział 43 mln osób w wieku co najmniej 13 lat, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę preparatu. Uwzględniono także osoby zaszczepione trzema dawkami (dwoma dawkami standardowymi i jedną przypominającą, tzw. booster) – było ich 21 mln. 6 mln badanych zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przed zaszczepieniem lub po nim.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński