Zamknij

Naukowcy: znamy przyczynę zakrzepów krwi po szczepionkach przeciw COVID-19

27.05.2021 13:14
Szczepienie
fot. Shutterstock

Zdaniem niemieckich naukowców przyczyną rzadkich, ale groźnych zakrzepów po szczepieniu szczepionkami wektorowymi mogą być adenowirusy wywołujące reakcję immunologiczną tzw. białka kolca. Badacze wskazują, że ''niektóre instrukcje wytwarzania białe koronawirusa mogą zostać błędnie odczytane''.

Grupa niemieckich naukowców twierdzi, że przyczyną rzadkich, ale poważnych zakrzepów krwi po szczepieniach przeciw Covid-19 są wektory adenowirusa, które przenikają do jąder komórkowych i mogą być błędnie odczytane, powodując rzadkie schorzenia.

''Problem dotyczy tylko szczepionek wektorowych''

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie problem dotyczy tylko szczepionek wektorowych, w których nośnikami wywołującego reakcję immunologiczną białka kolca (białka S) są adenowirusy. Z zatwierdzonych w Unii Europejskiej preparatów na tym mechanizmie opierają się szczepionki firm AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Część adenowirusów przedostaje się do jąder komórkowych, gdzie niektóre instrukcje wytwarzania białek koronawirusa mogą zostać błędnie odczytane - tłumaczą naukowcy w artykule opublikowanym w środę na portalu Research Square, gromadzącym niezrecenzowane jeszcze artykuły naukowe. Dodają, że powstałe w ten sposób białka mogą przypuszczalnie wywołać zaburzenia krzepnięcia krwi u niewielkiej liczby osób.

"Wszystkie szczepionki na bazie mRNA powinny być bezpiecznymi produktami" - piszą badacze w pracy, która nie została jeszcze zrecenzowana przez innych naukowców.

Autorzy dodali, że wiedzą, jak zmodyfikować szczepionki wektorowe, by zwiększyć ich bezpieczeństwo.

To wciąż hipoteza, niezbadana jeszcze przez innych ekspertów. 

Zakrzepy po szczepionce AstraZeneca

Niedawno pisaliśmy o możliwej przyczynie powstawania zakrzepów po szczepieniu preparatem AstraZeneca. Zdaniem naukowców z Niemiec podstawowym problemem może być reakcja autoimmunologiczna.

Według Andreasa Greinachera on i jego zespół znaleźli we krwi osób dotkniętych chorobą specjalne przeciwciała skierowane przeciwko płytkom krwi w organizmie. Komórki te odgrywają ważną rolę w krzepnięciu krwi. Przeciwciała aktywują płytki krwi: zlepiają się ze sobą, jak zwykle zamykają ranę, tworząc w ten sposób skrzepy krwi. Podstawowym problemem jest zatem reakcja autoimmunologiczna.

Problemy, które pojawiły się wkrótce po szczepieniu, według opisu Greinachera, są podobne do znanego od dawna powikłania po podaniu innego środka, małopłytkowości wywołanej heparyną, w skrócie HIT. Tam również przeciwciała aktywują płytki krwi, doprowadzając do powstania skrzepów. W obu przypadkach objawy pojawiają się w ciągu 5 do 14 dni po podaniu preparatu. 

ZOBACZ: Zakrzepy po szczepionce AstraZeneca: znamy przyczynę. Jest na to sposób

Źródło: PAP