Zamknij

Zakrzepica po szczepionce AstraZeneca częściej u kobiet niż u mężczyzn

07.05.2021 13:48
DPA/Associated Press/East News
fot. DPA/Associated Press/East News

Zakrzepy po szczepionce AstraZeneca, choć występują rzadko, to częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Częściej też występują u ludzi młodych. Sprawdź, jak rozpoznać objawy zakrzepicy po szczepieniu przeciw COVID-19.

Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA) poinformowała, że po podaniu szczepionki AstraZeneca zakrzepica częściej zdarza się u kobiet niż u mężczyzn.

AstraZeneca - kobiety bardziej zagrożone zakrzepicą

Z dotychczasowych danych wynikało, że zakrzepica i małopłytkowość po podaniu preparatu AstraZeneca częściej występuje u ludzi młodych, szczególnie tych poniżej 30. roku życia. Nie było jednak pewności, czy najbardziej są na to narażone kobiety. Wprawdzie częściej stwierdzano u nich takie powikłania - jednak zwracano uwagę, że kobiety częściej poddają się szczepieniom przeciwko COVID-19.

Według najnowszej opinii brytyjskiej Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA) zakrzepica częściej jednak zdarza się u kobiet niż u mężczyzn, aczkolwiek przede wszystkim częściej, tak jak sugerowano, występuje u ludzi młodych.

Warto jednak wiedzieć, że zakrzepica po szczepionce AstraZeneca zdarza się nadzwyczaj rzadko. Na przykład w Wielkiej Brytanii stwierdzono dotąd 242 takie przypadki, w tym 6 po podaniu drugiej dawki. Do 28 kwietnia pierwszą dawką tego preparatu zaszczepiono 22,6 mln Brytyjczyków. 5,9 mln osób otrzymało dwie dawki tej szczepionki.

W Polsce szczepionka AstraZeneki przeciwko COVID-19 jest oferowana wszystkim osobom dorosłym bez względu na wiek. Do niedawna była ona podawana jedynie ludziom po 60. roku życia.

Te objawy po szczepieniu mogą świadczyć o zakrzepicy

Ból głowy, zaburzenia widzenia, bóle w klatce piersiowej, spłycenie oddechu, obrzmienie kończyn oraz bóle w jamie brzusznej, a także osłabienie lub paraliż po jednej stronie ciała, głównie twarzy i kończyn – jeśli takie objawy pojawią się kilka dni lub kilka tygodni po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 AstraZeneca, zgłoś się natychmiast do lekarza. Mogą to być objawy zakrzepicy – choroby, która może być bardzo rzadkim powikłaniem związanym ze szczepionką AstraZeneca.

Co ciekawe – zdaniem prof. Anthony'ego Hardena, członka brytyjskiego Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) – preparat tej firmy nie jest jedynym podejrzanym. Przypadki zakrzepicy (bardzo rzadkie, co trzeba podkreślić!) pojawiły się również po podaniu szczepionki firmy Pfizer oraz Johnson&Johnson.

PRZECZYTAJ więcej na ten temat: Objawy zakrzepicy po szczepieniu. Nie przegap ich

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP