E-papieros zakłócił działanie urządzenia kontrolującego pracę serca

13.05.2020
Aktualizacja: 13.05.2020 13:03
E-papieros zakłócił pracę wszczepialnego kardiowertera-defibrylatora
fot. Shutterstock

Elektroniczny papieros, trzymany w lewej kieszeni koszuli, zakłócił działanie wszczepialnego kardiowertera-defibrylatora serca. Mogło dojść do tragedii - ostrzegają naukowcy. 

  • Wszczepialny kardiowerter-defibrylator to urządzenie kontrolujące pracę serca. 
  • Implant powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od urządzeń elektronicznych i magnetycznych.
  • U jednego z pacjentów pracę urządzenia zakłócił elektroniczny papieros.

Wszczepialny kardiowerter-defibrylator (ICD) to podskórne urządzenie, które ma zadanie w sposób ciągły kontrolować pracę serca u pacjentów kardiologicznych, wychwytywać zaburzenia rytmu serca i reagować w zależności od potrzeb: przerywać migotanie przedsionków czy częstoskurcz lub pobudzać serce do pracy. Dzięki niemu pacjenci czują się bezpiecznie, bo nie muszą nieustannie kontrolować wyników. Urządzenie samo wykonuje pomiary i inicjuje odpowiednie działanie. ICD przyrównać można do działania pompy insulinowej u pacjentów z cukrzycą.

U jednego z pacjentów kardiologicznych magnetyczny komponent elektronicznego papierosa, noszony w lewej kieszeni koszuli, zakłócił działanie wszczepialnego kardiowertera-defibrylatora. I to kilkakrotnie. Pacjent dopiero za czwartym razem zorientował się, że urządzenie pracuje za głośno i zgłosił się do lekarza prowadzącego leczenie. Przyłożenie elektronicznego papierosa do kardiowertera-defibrylatora faktycznie wykazało interakcję.

- Według naszej wiedzy jest to pierwszy zgłoszony przypadek magnetycznej rewersji ICD przez e-papierosa. Biorąc pod uwagę rosnące stosowanie e-papierosów na całym świecie, rozpoznanie tej potencjalnie poważnej interakcji wydaje się klinicznie ważne - podkreślają autorzy badania z Cardiovascular Arrhythmia Service w Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School w Bostonie.

Eksperci przypominają, żeby wszelkie przenośne urządzenia elektroniczne i magnetyczne trzymać w zalecanej przez producenta odległości od implantu.

- W naszym przypadku interakcja e-papierosa z urządzeniem nie była niebezpieczna, ale gdyby zdarzyła się podczas epizodu tachykardii, mogłoby to mieć poważne, a może nawet śmiertelne konsekwencje - ostrzegają autorzy raportu, opublikowanego w HeartRhythm Case Reports.

Źródło: medicalxpress.com