Zabrze: Powstał interaktywny model serca w rzeczywistości rozszerzonej

Monika Piorun
10.10.2017 17:38
Zabrze: Powstał interaktywny model serca w rzeczywistości rozszerzonej
fot. East News/PAP

Nowoczesne technologie zmieniają oblicze współczesnej kardiologii. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu zaprezentowała "Wirtualne Serce" - innowacyjny wynalazek, o którym jeszcze do niedawna wszyscy medyczni "Bogowie" mogli tylko marzyć...

Serce widziane w wyjątkowej jakości

Każdego dnia kurczy się ponad 100 tys. razy. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego ilość krwi, która przepływa przez ten organ, wzrasta nawet czterokrotnie. Serce działa jak życiodajna pompa - w ciągu godziny przetacza do 350 l krwi. Możliwość zobaczenia tego wyjątkowego narządu przy wykorzystaniu technologii poszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) rzeczywistości daje szansę ujrzenia wszelkich szczegółów anatomicznych, co można wykorzystać zarówno podczas procesu edukacji, jak i w trakcie skomplikowanych zabiegów kardiologicznych.

Holograficzny obraz serca

Obraz serca widziany przez okulary do rzeczywistości rozszerzonej na inauguracji projektu "Wirtualne serce" - pomocnej w nauce anatomii i fizjologii aplikacji Rozszerzonej Rzeczywistości (AR) Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu 

Zrzut ekranu 2017-10-10 o 16.03.38 1
fot. PAP/Andrzej Grygie

W Zabrzu zaprezentowano wyjątkowy model "Wirtualnego serca", który wykorzystując narzędzie wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości umożliwia zobaczenie tego organu zupełnie nowej jakości. Umożliwią to specjalne okulary i aplikacja na urządzenia mobilne, która pozwala na unikalną podróż w głąb ludzkiego organizmu i odzwierciedlenie serca (a w przyszłości także i innych organów) bez użycia modelu fizycznego. Do powstania innowacyjnego wynalazku przyczyniła się Fundacja Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu, naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego oraz specjaliści z gliwickiej firmy The Farm 51 Group SA.

Jednym z pomysłodawców przedsięwzięcia jest dr. hab. Zenona Piotra Halaby z Uniwersytetu Opolskiego, który tłumaczy, że poszerzona rzeczywistość stanowi prawdziwą rewolucję (nie tylko w medycynie). Jego studenci jako pierwsi nauczą się wykorzystywać „Wirtualne serce”. Zdaniem ekspertów pozwoli to na ograniczenie zajęć w prosektorium, dając przyszłym lekarzom wprawę w obchodzeniu się z tak wyjątkowym narządem, jakim jest ludzkie serce.

Wirtualny atlas anatomii człowieka

Zrzut ekranu 2017-10-10 o 17.35.49
fot. PAP

Jak tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej dr hab. Piotr Wilczek, kierownik Pracowni Bioinżynierii FRK:

Często jest tak, że lekarz nie jest w stanie spotkać się z jakimiś rzadkimi wadami w trakcje swojej praktyki. 

Technologia pozwala zobaczyć je nie tylko z zewnątrz, ale możemy też robić przekroje, wchodzić też w głąb tego serca, zobaczyć, jak wyglądają zastawki, jak wyglądają naczynia, jak krew przepływa.

Początkowo planowane jest utworzenie platformy e-learningowej. Następnie projekt będzie rozwijany dalej - przy zastosowaniu skanowania trójwymiarowego i tworzenia animacji (technologią przechwytywania ruchu) będzie można opracować wirtualny atlas anatomii człowieka.

Zrzut ekranu 2017-10-10 o 16.22.56 1

Zobacz także

Zobacz, jak wyglądała prezentacja "Wirtualnego serca", które ułatwi pracę lekarzom i pomoże wielu pacjentom...

_____

zdrowie.radiozet.pl/π