Zamknij

Wczesne objawy zawału serca są widoczne w stopach. Mogą uratować życie

02.06.2022
Aktualizacja: 02.06.2022 11:25
Objawy zawału serca widoczne w stopach
fot. Shutterstock

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w na całym świecie. W naszym kraju na zawał co roku umiera około 15 tysięcy osób, głównie dlatego, że nie otrzymują pomocy na czas. Jak rozpoznać początkowe objawy zawału serca? Mogą pojawić się też w stopach…

Niewydolność serca jest jak druga epidemia. Choruje coraz więcej osób, również młodych. Już dziś z niewydolnością serca zmaga się około miliona Polaków, a liczba ta będzie cały czas rosła. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka (zdrowa dieta, unikanie używek, dbanie o prawidłowy rytm dobowy, wykonywanie badań). Choć mamy coraz większą wiedzę na temat profilaktyki chorób serca, warto też wiedzieć, jak reagować na nietypowe objawy, które mogą świadczyć o stanie zagrożenia życia. Wezwanie pomocy na czas to jedyny sposób, by uniknąć tragedii.

Niestety, objawy zawału serca mogą być inne u każdego, jednak istnieją pewne charakterystyczne dolegliwości, które zawsze powinny nas zaalarmować. To między innymi:

 • silny, gniotący lub ściskający ból w klatce piersiowej, który utrzymuje się dłużej niż 20 minut (trudno określić jego lokalizację, jest „rozlany” po całej klatce piersiowej)
 • zgaga, nudności, wymioty
 • duszności
 • problemy z utrzymaniem równowagi
 • uczucie osłabienia, zmęczenia
 • bladość skóry
 • zimne poty
 • nagły niepokój, lęk

Choć zawał serca to choroba, którą przypisujemy głównie otyłym mężczyznom po 40 roku życia, zagrożenie dotyczy też kobiet. U kobiet zawał serca może jednak  przebiegać nieco inaczej. Najczęściej występuje ból w klatce piersiowej promieniujący do żuchwy. Kobiety mogą skarżyć się też na kłucie w okolicach mostka i nagłe uderzenia gorąca. Dolegliwości te związane są też z menopauzą, przez co pacjentki zwlekają z wezwaniem pomocy. Nadmierne zmęczenie tłumaczą nadmiarem obowiązków, tymczasem silne  wyczerpanie i problemy z wykonywaniem codziennych czynności to znak, którego nigdy nie należy lekceważyć.

Objawy zawału serca pojawiające się w stopach

Nieprawidłowy przepływ krwi w układzie krwionośnym może manifestować się znacznym dyskomfortem w kończynach. Zaburzenia pracy serca powodują cofanie się krwi, przez co w stopach powstają obrzęki. Wczesne objawy zawału, które alarmują o nieprawidłowej pracy serca, to:

 • puchnięcie stóp i kostek
 • drętwienie stóp, ograniczona możliwość ruchu
 • nagła bladość, zasinienie lub zaczerwienienie skóry na nogach
 • wzmożona potliwość stóp

Kiedy wezwać lekarza? Jeśli zauważymy, że mamy problem z normalnymi ruchami, a stopy robią się coraz bardziej spuchnięte, do tego obserwujemy inne objawy (takie jak kaszel, duszności, nagłe zmęczenie), należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc. Oczywiście takie objawy widoczne na stopach mogą wskazywać też na inne schorzenia, m.in. problemy z nerkami, odwodnienie czy zaburzenia hormonalne. Zawsze trzeba sprawdzić, co jest przyczyną zmian pojawiających się w stopach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl, blog.providence.org