Zamknij

Nie chcesz mieć udaru? Regularnie mierz puls!

Monika Piorun
12.01.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 04:17

Systematyczne mierzenie pulsu (tętna) jest prostą metodą, która pozwala wykryć migotanie przedsionków i zapobiec udarowi mózgu z powodu tej arytmii – przypominają eksperci z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

East News
fot. ---

Kardiolodzy: chroń się przed udarem mierząc puls!

Puls powinien być regularnie mierzony zwłaszcza u osób starszych, u których migotanie przedsionków występuje najczęściej. Arytmia serca wiąże się u nich z aż pięciokrotnie wyższym ryzykiem niedokrwiennego udaru mózgu - głównej przyczyny niesprawności u dorosłych i trzeciej przyczyny zgonów wśród Polaków. To właśnie dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie nieprawidłowego rytmu pracy serca i zastosowanie odpowiedniego leczenia, które zmniejsza zagrożenie udarem.

- Migotanie przedsionków, ze względu na częstość występowania u osób w podeszłym wieku, to rosnący, coraz poważniejszy problem zdrowotny - podkreśla prof. Zbigniew Kalarus, członek Sekcji Rytmu Serca PTK oraz kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Zobacz także

Nie bagatelizuj migotania przedsionków!

Szacuje się, że migotanie przedsionków może występować u 5 proc. osób powyżej 70. roku życia i nawet u 10 proc. u osób po 80. roku życia. Prof. Kalarus tłumaczy, że:

Nieleczone migotanie przedsionków może skutkować groźnymi powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, a co za tym idzie – spowodować wystąpienie udaru mózgu i grozić inwalidztwem bądź śmiercią.Ryzyko zgonu u chorych po udarze spowodowanym migotaniem przedsionków wynosi 20-25 proc. w ciągu pierwszych 30 dni.

Udar związany z tego typu arytmią uważa się za najgorzej rokujący, gdyż 40 proc. chorych, którzy go przeżyją, ma istotne zaburzenia neurologiczne, w tym niedowłady kończyn, problemy z mowązaburzenia czucia.

Migotanie przedsionków nie zawsze łatwo jest zdiagnozować, ale szansę na to znacznie zwiększa regularne badanie pulsu (tętna).

EN_90059150_0001
fot.
fot. East News

- Badanie tętna jest łatwe, szybkie i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, ani wizyty w przychodni. Można je przeprowadzić samemu, ale może też je wykonać inna osoba - przekonuje prof. Kalarus. Nie powinno się go wykonywać bezpośrednio po wysiłku czy w sytuacji, gdy jesteśmy pobudzeni emocjonalnie.

Zobacz także

Jak prawidłowo zmierzyć puls?

  • Należy ułożyć trzy palce - drugi, trzeci i czwarty - w niewielkim zagłębieniu po wewnętrznej stronie nadgarstka, poniżej kciuka. Przebiega tam tętnica promieniowa. 
  • Siła ucisku palców powinna być niewielka. 
  • Pod palcami wyczuwa się fale tętna – puls. Należy policzyć, ile uderzeń wyczujemy w ciągu 30 sekund. Wartość tę mnożymy przez dwa i uzyskujemy częstość tętna na minutę.

Jakie parametry tętna są prawidłowe?

U osób dorosłych prawidłowa wartość tętna to 70 uderzeń na minutę, a u seniorów – 60 uderzeń na minutę.

Samo stwierdzenie nieprawidłowości w pomiarze tętna nie jest jednak równoznaczne z rozpoznaniem migotania przedsionków.

- Jeśli badanie pulsu wykazało wynik odbiegający od normy, warto za jakiś czas powtórzyć pomiar. W przypadku, gdy wynik kolejnego badania będzie podobny, czyli odbiegający od normy, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania pod kątem migotania przedsionków, takie jak EKG czy Holter EKG – wyjaśnia kardiolog.

Taka pogłębiona diagnostyka albo pozwoli się upewnić, że wszystko jest w porządku, albo pozwoli wykryć migotanie przedsionków i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Przypomnij dziadkom o tym, by mierzyli puls!

- Warto pamiętać, że udarom spowodowanym przez migotanie przedsionków można skutecznie zapobiegać, stosując odpowiednia farmakoterapię, tzw. leczenie przeciwkrzepliwe, które zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru o 80 proc.– podsumowuje prof. Kalarus.

Ekspert zachęca, by ludzie młodsi regularnie badali puls swoim rodzicom i dziadkom. W ten sposób mogą ich uchronić przed udarem, który jest w Polsce trzecią przyczyną zgonów i główną przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych.

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π