Oceń
Nadkrzepliwość krwi (trombofilia) to skłonność do tworzenia się zakrzepów w układzie krążenia. Trombofilia może być wrodzona i nabyta. Ryzyko nadkrzepliwości łączy się również z rozwojem niektórych chorób.
Trombofilia znacznie zwiększa ryzyko zakrzepów w obrębie żył głębokich, głównie kończyn dolnych i górnych. Może być również przyczyną zatorowości płucnej, a nawet zakrzepicy naczyń mózgu. Jest to choroba poważna, obarczona ryzykiem utraty zdrowia i życia.
Przyczyny nadkrzepliwości
Nadkrzepliwość może być wrodzona lub nabyta. Może zatem wiązać się z czynnikami genetycznymi, ale może również występować w przebiegu różnych chorób.
Wrodzona trombofilia jest wynikiem nieprawidłowości genetycznych, a w zasadzie genów odpowiedzialnych za produkcję czynników regulujących krzepnięcie krwi. Również niedobory czynników regulujących zachowanie krwi w formie płynnej zwiększają ryzyko tworzenia się zakrzepów.
Najczęstsze przyczyny trombofilii wrodzonej:
- nieprawidłowy gen czynnika V Leiden;
- nieprawidłowy gen protrombiny (tak zwany wariant 20210A).
Przyczyny trombofilii nabytej:
- zespół antyfosfolipidowy;
- zwiększenia stężenia homocysteiny;
- zwiększenie stężenia czynników krzepnięcia: IX, XI lub VIII.
Objawy nadkrzepliwości
Objawy nadkrzepliwości wynikają z tworzenia się zakrzepów w żyłach. Jeśli rozwinie się zakrzepica naczyń kończyn, to pojawią się bóle łydek podczas chodzenia, obrzęki, tkliwość, ocieplenie, poszerzenie żył na powierzchni kończyny.
Zakrzepica naczyń żylnych mózgu powoduje bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, niedowłady kończyn, drgawki, zaburzenia świadomości. Może również dojść do zatorowości płucnej, co objawia się dusznościami, bólem w klatce piersiowej, kaszlem, krwiopluciem, zasłabnięciami.
W wyniku tworzenia się zakrzepów może również dochodzić do poronień i innych komplikacji położniczych.
ZOBACZ: Zakrzepica żylna atakuje znienacka. Jak rozpoznać objawy i leczyć chorobę?
Leczenie nadkrzepliwości
Leczenie nadkrzepliwości polega przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej, a także stosowaniu leków przeciwkrzepliwych.
W przypadku zakrzepicy kończyn zaleca się używanie specjalnej odzieży, w tym podkolanówek, która działa na zasadzie stopniowego ucisku, usprawniając przepływ krwi.
Zagrażające życiu sytuacje, takie jak ryzyko zatorowości płucnej, wymagają czasami założenia specjalnego filtru w żyle głównej dolnej, największej żyle doprowadzającej krew do serca.
Całkowite wyleczenie nadkrzepliwości możliwe jest wyłącznie po wyleczeniu choroby podstawowej. Niestety wrodzona nadkrzepliwość utrzymuje się do końca życia, nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia.
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł