Zamknij

Trzyma w rękach własne serce po operacji. Widać, że to mocne przeżycie

18.12.2019 10:15
Mężczyzna dostał swoje własne serce do potrzymania
fot. Shutterstock

Pacjent szpitala w Teksasie dostał do potrzymania własne serce po operacji, żeby docenić nowe życie, które właśnie zaczyna. Jego mina mówi wszystko.

Lee Walden, 68-letni mieszkaniec Teksasu, po latach życia z rozrusznikiem serca, musiał poddać się transplantacji serca. Trzy miesiące później szpital zaprosił go ponownie, żeby uroczyście wręczyć mu... jego własne serce.

Spotkanie zorganizowano w związku z akcją Heart-to-Heart, prowadzoną w Baylor University Medical Center od 2014 roku. Celem akcji jest zachęcenie pacjentów po transplantacji serca do prowadzenia zdrowego trybu życia. Impulsem była prośba jednego z pacjentów, który zapytał, czy mógłby zobaczyć swoje stare serce.

Lee Walden jest 142. uczestnikiem programu Heart-to-Heart. Mężczyzna był w szoku, że jego chore serce było tak duże - aż trzy razy większe od zdrowego. Przerost mięśnia sercowego najczęściej spowodowany jest przez nadciśnienie tętnicze, otyłość, zwężenie zastawek serca. Powiększenie serca może również występować przy nadczynności tarczycy, cukrzycy oraz po uszkodzeniu mięśnia sercowego (kardiomiopatii).

Nowe serce Lee Walden zamierza poświęcić dwuletniej wnuczce, dla której poddał się operacji.

Źródło: webmd.com, FB Dr.Mo, kardioserwis.pl