Zamknij

Nie lekceważ syndromu białego fartucha. To może być sygnał alarmowy

08.11.2021
Aktualizacja: 27.11.2021 09:51
Syndrom białego fartucha, nadciśnienie białego fartucha
fot. Shutterstock

Masz syndrom białego fartucha (inaczej nadciśnienie białego fartucha)? To może być ważny sygnał wysyłany przez nasz organizm. Nie lekceważ go i zacznij regularnie mierzyć ciśnienie krwi.

  1. Syndrom białego fartucha objawy
  2. Czy syndrom białego fartucha to powód do niepokoju?
  3. Nadciśnienie tętnicze czy nadciśnienie białego fartucha?

Niektóre osoby miewają podwyższone ciśnienie krwi jedynie podczas wizyty u lekarza lub w gabinecie zabiegowym. O takich przypadkach mówimy syndrom białego fartucha (inaczej nadciśnienie białego fartucha) i bardzo często ten efekt lekceważmy. Niesłusznie.

Syndrom białego fartucha objawy

Pod wpływem wielu czynników ciśnienie krwi w ciągu doby wielokrotnie rośnie i spada. Może się więc zdarzyć, że w gabinecie lekarskim ciśnienie nam podskoczy, a w domu wraca ono do normy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pacjent boi się, że jest chory lub stresuje go sama wizyta u lekarza, lub w gabinecie zabiegowym. Oprócz podwyższonego ciśnienia krwi u pacjenta mogą pojawić się inne objawy, np. wypieki na twarzy, pocenie się rąk, uczucie gorąca i niepokoju, omdlenia, a także problemy żołądkowe (mdłości).

Czy syndrom białego fartucha to powód do niepokoju?

Szacuje się, że w Polsce syndrom białego fartucha (nadciśnienie białego fartucha) pojawia się nawet u 15-20 proc. dorosłej populacji i bardzo często jest niestety lekceważony. Tymczasem – zdaniem lekarzy – tego typu skoki ciśnienia krwi mogą świadczyć o nieprawidłowościach w działaniu układu krążenia i rozwinięciu się w przyszłości nadciśnienia tętniczego jako choroby.

Potwierdza to badanie japońskich naukowców z 2005 r. Wzięło w nim udział 128 osób, które były dotknięte syndromem białego fartucha i 649 osób bez tego syndromu. Badanie trwało 8 lat, a jedną z poczynionych obserwacji było to, że u osób, które miały syndrom białego fartucha częściej rozwijało się nadciśnienie tętnicze w ciągu następnych sześciu lat.

Podsumowując, stwierdzenie syndromu białego fartucha (nadciśnienia białego fartucha) powinno stanowić sygnał alarmowy skłaniający pacjenta do zmiany trybu życia i częstej kontroli ciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze czy nadciśnienie białego fartucha?

Aby sprawdzić, czy mamy problem z nadciśnienie tętniczym, warto albo samodzielnie wykonywać pomiar przynajmniej trzy razy dziennie, albo poprosić lekarza o badanie z użyciem tzw. holtera ciśnieniowego, który będzie badał ciśnienie krwi przez całą dobę. Urządzenie to przypomina holter EKG, który stosowany jest do wykrywania wszelkich nieprawidłowości w pracy serca. To najlepszy i najwiarygodniejszy sposób na sprawdzenie, jak w ciągu dnia zachowuje się nasze ciśnienie.

Taki aparat automatycznie dokonuje pomiaru co 15-20 minut w ciągu dnia, a co 30 minut w nocy, i dostarcza w ciągu doby od 50 do 100 pomiarów. Dodatkowo pacjent notuje sytuacje, które mogą wpływać na wahania ciśnienia, np. wysiłek fizyczny, stresująca rozmowa.

Następnie dane z urządzenia zgrywane są do komputera lekarza, który analizuje je według specjalnego oprogramowania. Uważa się, że takie badanie ciśnienia krwi jest o wiele bardziej wiarygodne, jeśli chodzi o przewidywanie nadchodzącej choroby układu krążenia niż pojedyncze pomiary, wykonywane raz do roku przy okazji badań kontrolnych.

W Polsce istnieje możliwość refundacji przez NFZ wykonania całodobowego holtera ciśnieniowego w odpowiednich wskazaniach. Cena odpłatnego badania wynosi około 120 zł.

Ważne!

Jeśli z badania wynika, że podwyższone wartości ciśnienia pojawiają się tylko w gabinecie lekarskim lub zabiegowym, mamy do czynienia z syndromem białego fartucha. Aby zmniejszyć stres związany z wizytą u lekarza, warto wypróbować techniki relaksacyjne, które pomogą złagodzić stres i lepiej nad nim panować. Warto jednak pamiętać, że syndrom ten może być pierwszym sygnałem alarmowym, jaki wysyła nasz organizm i zacząć regularnie badać ciśnienie krwi, zmienić tryb życia (m.in. zwiększyć aktywność fizyczną i przyjrzeć się swojej diecie).

Źródło: "White-coat Hypertension as a Risk Factor for the Development of Home Hypertension The Ohasama Study", T. Ugajin i in, Archives of Internal Medicine 2005/ "Zdrowe serce. Skuteczne terapie medycyny tradycyjnej i alternatywnej", Joel K. Kahn, Wydawnictwo Galaktyka 2016