Zamknij

Słabe krążenie w nogach. Po czym można to poznać?

15.07.2022
Aktualizacja: 15.07.2022 16:20

Jakie objawy mogą świadczyć o słabym krążeniu w nogach? Dowiedz się, kiedy trzeba zgłosić się do lekarza.

Słabe krążenie w nogach
fot. Shutterstock

Słabe krążenie w nogach to potoczne określenie niedokrwienia kończyn dolnych. Jest to stan, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony i to przez dłuższy czas. Przyczyn tego stanu może być wiele. Do najczęstszych należy miażdżyca, która zwęża światło tętnic, nadciśnienie i cukrzyca (wysoki poziom cukru we krwi oraz wysokie ciśnienie krwi uszkadzają ściany naczyń krwionośnych), choroba tętnic obwodowych (powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i tętnic), zakrzepy etc.

Do zwężenia naczyń dochodzi najczęściej w obrębie tętnic udowych lub podkolanowych, rzadziej biodrowych. Czasem zmiany chorobowe mogą dotyczyć kilku miejsc, m.in. tętnic udowych, podudowych.
Po czym poznać, że mamy słabe krążenie w nogach? Dolegliwości, które mogą świadczyć o słabym krążeniu w nogach, jest wiele. Poznaj najczęstsze z nich.

Ból nóg

Ból nóg odczuwany podczas intensywnego wysiłku fizycznego, np. biegania, chodzenia po schodach może świadczyć o słabym krążeniu w nogach. Przy skrajnym zwężeniu tętnic ból może być stały. Jeśli mamy podejrzenie słabego krążenia i pojawią się dolegliwości bólowe, natychmiast zgłośmy się do lekarza. To ważne, bo skrajnych przypadkach choroba niedokrwienna kończyn dolnych może prowadzić do amputacji kończyny.

Mrowienie i drętwienia stóp

Mrowienie i drętwienie stóp mogą być oznaką uszkodzenia nerwów spowodowanego niewłaściwym ukrwieniem nóg. Ten objaw trzeba skonsultować z lekarzem, ponieważ nieleczenie niedokrwienia może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych, m.in. owrzodzeń stóp i trudno gojących się ran.

Zimne stopy

Osoby ze słabym krążeniem często skarżą się, że ich stopy są zimne, odrętwiałe. To może być objaw zmniejszonego krążenia w kończynach i uszkodzenia nerwów obwodowych z powodu miażdżycy.

Sine stopy lub palce

Sine stopy lub palce (fioletowe paznokcie), podobnie jak zimne stopy, mogą być oznaką słabego krążenia w nogach. Ten stan pojawia się, gdy krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do mięśni, narządów i innych tkanek. Ale nie tylko. Sinica może być również objawem innych poważnych chorób, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), nadciśnienia płucnego czy zastoinowej niewydolności serca. Jeśli więc masz sine palce u nóg i trudności z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem.

Obrzęk stóp

Opuchnięte stopy i kostki to stan, który wiele osób ignoruje i nie konsultuje się z lekarzem. To błąd. Objaw ten wskazuje na problemy z krążeniem, powodujące gromadzenie się krwi i płynów w tkance wokół stóp i kostek. Ale nie tylko. Może to też być objawy choroby nerek, marskości wątroby, zastoinowej niewydolności serca, zakrzepicy żył głębokich czy przewlekłej niewydolności żylnej. Jeśli więc masz obrzęki nóg, zwłaszcza pod koniec dnia, zgłoś się do lekarza.