Stworzył serce z drukarki 3D dla syna. Teraz pomoże kolejnemu dziecku

Monika Piorun
16.12.2016 19:49
Stworzył serce z drukarki 3D dla syna. Teraz pomoże kolejnemu dziecku
fot. Serce z drukarki 3D ratuje życie kolejnemu dziecku. Stworzył je Polak

Kilka miesięcy temu Wojciech Wojtkowski - programista z Elbląskiego Parku Technologicznego stworzył trójwymiarowy model serca, by pomóc wyleczyć poważną wadę u swojego synka Maciusia. Teraz jego wynalazek zostanie wykorzystany podczas operacji kardiochirurgicznej 10-letniej Oktawii. 

Polak potrafi! Kiedy pan Wojciech po narodzinach syna dowiedział się, że chłopiec cierpi na poważną wadę serca (brak prawej zastawki tętnicy płucnej), a w jego leczeniu pomocny mógłby być specjalny prototyp tego organu, postanowił samodzielnie go skonstruować. Czas był w tym momencie na wagę złota. Podobe modele wykonują specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, ale ze względu na zaczynający się wtedy sezon urlopowy, na jakąkolwiek odpowiedź zza oceanu można by czekać miesiącami. 

Zobacz także

Dzięki solidnej wiedzy informatycznej i znajomości podstaw modelowania 3D panu Wojciechowi we współpracy z dawnym wykładowcą specjalizującym się w biomechanice - doktorem Henrykiem Olszewskim, na podstawie wyników badań tomograficznych udało się stworzyć trójwymiarowy model serca, który po konsultacji z lekarzami wydrukowano na drukarce 3D, dostępnej w Elbląskim Parku Technologicznym. 

Przeczytaj: Maciuś ma poważną wadę serca. Ojciec znalazł sposób, by mu pomóc

W przyszłym miesiącu syn pana Wojciecha - ośmiomiesięczny Maciej - przejdzie operację na oddziale kardiochirurgii dziecięcej w jednym z gdańskich szpitali, podczas której lekarze wykorzystają stworzony przez ojca chłopca model serca do dokładnego zobrazowania tego organu. Wcześniej jednak niezwykły zmysł konstruktorski pana Wojciecha przydał się do ratowania kolejnego dziecka.

Do dwóch (a nawet trzech) razy sztuka

Po wizycie w programie, w którym pan Wojciech opowiadał o niezwykłym modelu serca z drukarki 3D, skontaktował się z nim dr Jacek Pająk, który poprosił o pomoc w stworzeniu prototypu serca dla 10-letniej dziewczynki o imieniu Oktawia, która przeszła już kilka operacji kardiochirurgicznych.

Zobacz także

W czwartek w Warszawie odbył się zabieg korygujący, podczas którego do zobrazowania przedniej ściany serca, w którą wrosły zrosty podtrzymujące mostek, został wykorzystany drugi już model 3D, który skonsruował pan Wojciech. Na pomoc polskiego wynalazcy czeka też 2-letni Olgierd, którego serce również ma poważną wadę, do zoperowania której lekarzom niezbędny jest doskonały, trójwymiarowy organ.

Zanim pomysłowy elblążanin zdobędzie co najmniej tytuł konstruktora roku 2016, z pewnością może liczyć na dozgonną wdzięczność maluchów, którym pomógł jego wynalazek oraz ich rodziców. Dzięki jego wynalazkom już możemy mówić o sporym przełomie w polskiej medycynie.

Zrzut ekranu 2016-12-16 o 18.36.42 1
serce 3D
fot. Wojciech Wojtkowski/Facebook.com

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π