Zamknij

Serce pęka na wojnie, a stres niszczy organizm. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

21.03.2022
Aktualizacja: 21.03.2022 10:10

Wojna jest czynnikiem nasilającym wiele chorób serca. Silny stres może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, obkurczenia tętnic wieńcowych i do zawału, a długotrwały stres, jaki bardzo często odczuwają uchodźcy wojenni, może prowadzić do destrukcji całego organizmu – tłumaczy prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Punkt medyczny w Ptak Warsaw Expo
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wiele osób uciekających z Ukrainy ma PTSD

Wojna w Ukrainie trwa. Coraz więcej osób uciekających z terenów objętych konfliktem zbrojnym wykazuje cechy stresu pourazowego. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które może negatywnie wpłynąć na zdrowie, a nawet życie uciekających.

– Mam kontakt z takimi osobami przybywającymi z Ukrainy i rozmawiam z osobami, które im pomagają. Obserwujemy, że ci ludzie mają zespół stresu pourazowego (PTSD). Sprawiają wrażenie trochę nieobecnych, zamkniętych w sobie, skulonych wewnętrznie i zewnętrznie. To typowy objaw stresu pourazowego, a jak wiadomo, długotrwały stres prowadzi do destrukcji organizmu – opowiada prof. Szumowski i dodaje: – To, że ich bliscy walczą z bronią w ręku, ich domy są bombardowane, powoduje, że się wykańczają i psychicznie, i fizycznie.

Stres działa destrukcyjnie na organizm człowieka

Ekspert podkreśla, że stres, zwłaszcza ten silny i trwający długotrwale, wpływa na destrukcję całego organizmu. Nasila choroby układu krążenia i może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, obkurczenia tętnic wieńcowych i do zawału. Tak więc powiedzenie „serca pęka, gdy widzę wojnę” nie jest tylko pustym sloganem.

Powikłania pocovidowe są też zagrożeniem

Ale nie tylko wojna ma tak destrukcyjny wpływ na zdrowie uciekających Ukraińców. Wielu z nich ma wiele powikłań pocovidowych, które również odbiły się na kondycji ich układu sercowo-krążeniowego. Potwierdza to prof. Szumowski.

– Jest sporo zaburzeń i powikłań pocovidowych. Z mojej dziedziny pojawią się zaburzenia rytmu serca, ale też nasilają się te sprzed choroby, które nieraz powodują, że stan pacjenta jest cięższy niż przed chorobą – potwierdza kardiolog i dodaje: – Często też z tego powodu musimy poddać pacjenta zabiegowi. Ponadto obserwujemy niewydolność serca, uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu, które są destrukcyjne. Każdy wirus, czy to grypy, czy SARS-CoV-2 – może uszkadzać mięsień serca i powodować niewydolność serca. Zakażenia wirusowe są jedną z przyczyn przeszczepień serca.

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę u osób uciekających z Ukrainy?

Objawy zespołu stresu pourazowego, na które trzeba zwrócić uwagę:

 • rozpacz,
 • przygnębienie,
 • stany lękowe i uczucie paniki,
 • złość,
 • poczucie winy,
 • ciągłe odtwarzanie wydarzeń w pamięci,
 • koszmarne sny lub bezsenność,
 • nadmierna aktywność i unikanie myśli oraz osób związanych z wydarzeniem w obawie przed utratą równowagi,
 • nadmierna czujność, bycie w pogotowiu
 • nieustanne napięcie i podenerwowanie,
 • stany depresyjne,
 • dolegliwości bólowe,
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: ból brzucha, biegunka, mdłości,
 • nieregularne bicie serca,
 • bóle głowy.

Objawy ze strony układ krążenia, które powinny nas zaniepokoić:

Ważne!

Jeśli pojawiły się u Ciebie lub Twoich bliskich powyższe objawy, lub inne, niewymienione powyżej. Zgłoś się do lekarza. Uchodźcy z Ukrainy w Polsce mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w placówkach, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Bezpłatne świadczenia medyczne i psychologiczne świadczą również niektóre placówki prywatne, takie jak Centrum Medyczne Damiana czy placówki należące do Grupy LUX MED.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Klaudia Torchała/ wum.edu.pl/ Fundacja HumanDOC / Royal College of Psychiatrists