Sarkazm może cię zabić

16.09.2020
Aktualizacja: 16.09.2020 10:54
Zawał serca
fot. Shutterstock

Sarkazm, będący przejawem wrogiej postawy wobec świata, podwyższa ryzyko śmierci z powodu chorób serca - ostrzegają naukowcy.

Sarkazm, cynizm, drażliwość, zniecierpliwienie, poirytowanie - to przejawy wrogiej postawy wobec świata. Osoby targane złymi emocjami mają podwyższone ryzyko śmierci w przypadku zdarzeń sercowo-naczyniowych - ostrzegają naukowcy. I przedstawiają dowody.

Sarkazm jako przejaw wrogości

Badacze z Uniwersytetu w Tennessee prześledzili historię medyczną ponad 2 tys. osób, które przeżyły zawał serca. Średni wiek ochotników wynosił 67 lat, 68% stanowili mężczyźni. Uczestnikom zmierzono poziom wrogości za pomocą specjalnego kwestionariusza (MAACL). Ponad połowa z nich (57%) została oceniona jako wrogo nastawiona do innych.

Pacjenci byli obserwowani przez naukowców przez dwa lata. Ci z negatywną postawą wobec innych, częściej umierali przy drugim zawale serca. Wrogość była niezależnym czynnikiem prognostycznym śmierci z powodu drugiego zawału serca, po uwzględnieniu innych czynników, takich jak płeć, wiek, wykształcenie, stan cywilny, cukrzyca, wysokie ciśnienie i palenie tytoniu.

"Zaburzenia lękowe i depresja to stany charakterystyczne dla pacjentów z chorobami serca. Dodanie oceny wrogości może pomóc zidentyfikować pacjentów zagrożonych przedwczesną śmiercią" - napisali autorzy badania w podsumowaniu. Wyniki opublikowano w "European Journal of Cardiovascular Nursing".

Negatywizm a choroby serca

Osoby wrogo nastawione do świata mają wyższy poziom hormonów stresu i lęku, takich jak adrenalina i kortyzol, które obciążają serce i podnoszą ciśnienie krwi, wyższy poziom cholesterolu i trójglicerydów, wydłużony czas krzepnięcia krwi oraz zwiększoną reaktywność serca. Częściej też wpadają w nałogi.

Autorzy badania przekonują, że pacjenci kardiologiczni powinni zrobić wszystko, żeby przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem.

- Od strony fizycznej: rzucenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej i zbilansowana dieta. Nasze badanie wskazuje, że ważne może być też radzenie sobie z wrogimi zachowaniami" - powiedziała dr Tracey Vitori z Uniwersytetu w Tennessee.

Źródło: escardio.org