Polacy będą produkować modele serca w druku 3D

Monika Piorun
25.09.2017 15:01
Polacy będą produkować modele serca w druku 3D
fot. Sebastian Kaulitzki/East News

W rzeszowskim centrum badawczo-rozwojowym firmy G2A.COM produkowane będą modele serca 3D. Wynalazek pomoże wykrywać wady serca jeszcze na etapie prenatalnym.

Polskie serce 3D z żywicy fotopolimerowej

Do stworzenia prototypów serca wykorzystana jest technologia SLA i żywica fotopolimerowa. - Dzięki temu uzyskujemy niespotykaną dotąd jakość wydruku oraz dokładne odwzorowanie budowy serca - wyjaśnia Patryk Kadlec, odpowiedzialny za rozwój strategiczny rzeszowskiej firmy G2A.COM. Pozwala to także na znaczne obniżenie kosztów produkcji modelu, który w druku 3D można wydrukować aż o połowę taniej - a na dodatek o wiele szybciej. Średni czas wydruku pojedynczego egzemplarza trwa około 3 godzin.

Model serca 3D, który jest drukowany w stolicy Podkarpacia powstał we współpracy z zespołem krakowskich lekarzy pod kierunkiem dr. hab. med. Marcina Wiechecia z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei zespół Wiechecia współpracował również z grupą specjalistów wzornictwa przemysłowego pod kierunkiem Łukasza Tabakowskiego.

W sumie powstawać będzie prawie 30 różnych modeli serca, które obrazować będą najczęstsze i najtrudniejsze do rozpoznania wady wrodzone serca. Szkolić się będą na nich studenci i lekarze, którzy dotąd mogli nabywać doświadczenia jedynie na dotąd zdiagnozowanych przypadkach - o ile pacjent zgodził się na ich obecność podczas badania.

Zobacz także

Tańsza, szybsza i skuteczniejsza pomoc w leczeniu wrodzonych wad serca

- Modele 3D pozwolą lekarzom ginekologom zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności, dzięki którym podczas badania USG będą w stanie rozpoznać konkretną wadę – zaznacza dr Wiecheć.

Wrodzone wady serca stanowią jedną z najczęstszych przyczyn umieralności noworodków. Modele serca 3D pozwolą studentom medycyny zapoznać się z cechami charakterystycznymi zdrowego serca i takiego, które jest obarczone wadami. Model składa się z 8 elementów, które po rozłożeniu umożliwiają szczegółową analizę w stosunku do porównywanego przypadku. Gotowy wydruk jest ręcznie malowany.

G2A.COM to jedna z największych na świecie platform aukcyjnych, gdzie użytkownicy mogą sprzedawać kody do gier. W 2016 r. na platformie przeprowadzono 22 miliony transakcji.

Firma, która zajmuje się także drukiem 3D i tworzeniem aplikacji Virtual Reality, została założona w Polsce przez Dawida Rożka i Bartosza Skwarczka. Jej główna siedziba mieści się w Hongkongu, biura ma m.in. w New Delhi, Szanghaju i Krakowie.

W Rzeszowie mieści się centrum badawczo-rozwojowe firmy, w którym pracuje ponad 700 osób z 40 krajów, którzy posługują się 24 językami.

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π