René Favaloro jako pierwszy przeprowadził operację wszczepienia bypassów

12.07.2019
Aktualizacja: 12.07.2019 09:24
Operacja wszczepienia bypassów
fot. Shutterstock

René Gerónimo Favaloro to argentyński kardiochirurg, który przeprowadził pierwszy udokumentowany zabieg wszczepienia bypassów. Specjalizował się w wykonywaniu przeszczepów serca. Z okazji 96. rocznicy urodzin jest dzisiejszym bohaterem Google Doodle.

René Gerónimo Favaloro urodził się 14 lipca 1923 r. w La Plata. Dyplom z medycyny na National University of La Plata uzyskał w 1948 r .

Pracował jako lekarz w prowincji La Pampa. W 1962 r. przeniósł się do USA, żeby uczyć się tajników kardiochirurgii w klinice w Cleveland (Ohio). W 1967 roku w Cleveland Clinic René Favaloro jako pierwszy przeprowadził udaną operację wszczepienia bypassów u 51-letniej kobiety. Pacjentka została podłączona do płucoserca, a z żyły odpiszczelowej pobranej z jej nogi utworzono obejścia wokół zatorów w sercu.

Operacja wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (bypassów) wykonywana jest u osób z chorobą wieńcową serca. Polega na ominięciu zwężonych fragmentów naczyń wieńcowych za pomocą sztucznych połączeń pomiędzy aortą, a tętnicami wieńcowymi.

Bypass

Źródło: Alila Medical Media/Shutterstock

W 1972 r. René Favaloro wrócił do Argentyny, gdzie specjalizował się w wykonywaniu przeszczepów serca. Następnie założył instytut medyczny - Fundację Favaloro - w Buenos Aires w celu promowania badań kardiologicznych.

Po samobójczej śmierci René Favaloro, 29 lipca 2000 r. w Buenos Aires, argentyński prezydent Fernando de la Rúa ogłosił dzień żałoby narodowej.

Źródło: britannica.com