Zamknij

Przewlekła niewydolność żylna: ból nóg, żylaki, niegojące się rany

16.08.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 20:52

Pajączki, żylaki, ból i dyskomfort nóg, a w końcu niegojące się rany, owrzodzenia powstające po niegroźnym uderzeniu — te objawy mogą wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną. Jak zapobiegać PNŻ? Jak leczyć niewydolność, by uniknąć poważnych konsekwencji?

Niewydolność żylna
fot. Shutterstock
  1. Przewlekła niewydolność żylna: objawy. Jak rozpoznać?
  2. Przewlekła niewydolność żylna: diagnoza. Jakie badania wykonać?
  3. Przewlekła niewydolność żylna: leczenie. Jak sobie radzić?
  4. Przewlekła niewydolność żylna: zapobieganie. Co robić, by uniknąć PNŻ?

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest spowodowana długotrwałym poszerzeniem naczyń żylnych i związanym z tym wzrostem ciśnienia żylnego.

Schorzenie rozwija się latami, to długi proces, który wywołany jest niewydolnością zastawek żylnych. Gdy zastawki są niewydolne (uszkodzone) krew, zamiast swobodnie przepływać, cofa się i zaczyna napierać na ściany naczyń, mówi się wtedy o tzw. refluksie żylnym.

Naczynia żylne pod wpływem napierającej krwi zaczynają się poszerzać, a z upływem lat zalegająca w naczyniach krew żylna zaczyna wywoływać zmiany chorobowe w otaczających tkankach. 

Przewlekła niewydolność żylna: objawy. Jak rozpoznać?

Pierwszymi objawami niewydolności żylnej są zwykle:

  • ból nóg,
  • uczucie ciężkości,
  • obrzęk stóp oraz kostek, które nasilają się wieczorem. 

Dokuczają też bolesne skurcze, uczucie palenia i rozpierania w nogach.

We wczesnej fazie choroby występują dolegliwości związane z niedrożnością żył: przebarwienia, wypryski na skórze. 

W zaawansowanej postaci choroby, w miejscu występowania obrzęków skóra traci elastyczność, staje się cienka i błyszcząca, pokrywa się brunatnymi przebarwieniami.

Oprócz zmian skórnych w przebiegu PNŻ występują też zmiany naczyniowe, czyli pajączki (teleangiektazje) i żylaki, które z biegiem czasu stają się coraz większe i bardziej widoczne.

Konsekwencją nieleczonej, zaawansowanej niewydolności żylnej są owrzodzenia, które dość często ulegają zakażeniom bakteryjnym. Skóra na nogach pęka nawet z pozoru błahych powodów, takich jak noszenie zbyt ciasnych skarpet, zadrapanie, uderzenie. 

Przewlekła niewydolność żylna: diagnoza. Jakie badania wykonać?

Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób żylnych jest badanie USG metodą Dopplera. To badanie bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne. USG Dopplera pozwala określić przyczynę i stopień zaawansowania choroby żylnej.

Przewlekła niewydolność żylna: leczenie. Jak sobie radzić?

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium stosuje się leczenie zachowawcze: terapię uciskową (kompresjoterapia) w formie bandaży i pończoch, których zadaniem jest wywieranie ściśle określonego ucisku na kończynę w celu zapobiegania obrzękom lub zmniejszenia nasilenia obrzęku, jeśli występuje.

Niezwykle ważnym elementem leczenia zachowawczego jest ruch. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, pacjent powinien się jak najczęściej ruszać: spacerować, uprawiać sport, ponieważ ruch aktywizuje pompę mięśniową kończyn.

W leczeniu niewydolności żylnej stosuje się również kilka grup leków.

W przypadku zaawansowanych zmian naczyniowych stosuje się skleroterapię, czyli zamykanie rozszerzonych naczyń żylnych poprzez wstrzykiwanie do żylaków specjalnej substancji, powodującej w miejscu podania stan zapalny ściany żył, co prowadzi do zwłóknienia naczyń żylnych i ich zanikania.

Lekarz może zadecydować również o przeprowadzeniu klasycznej operacji usunięcia żylaków.

Coraz częściej stosuje się też małoinwazyjne metody leczenia niewydolności żylnej, takie jak EVLT (ang. Endo Venous Laser Treatment) lub EVRF (ang. RF, Radio Frequency).

Niewydolność żylną trzeba leczyć, ponieważ nieleczone schorzenie może w najbardziej skrajnej postaci doprowadzić do poważnych uszkodzeń skóry na nogach i powstawania niegojących się, trudnych w leczeniu tzw. owrzodzeń żylnych.

Przewlekła niewydolność żylna: zapobieganie. Co robić, by uniknąć PNŻ?

Jednym z czynników wpływających na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej jest charakter wykonywanej pracy. Zastojowi krwi w naczyniach sprzyja praca  siedząca lub stojąca.

W przypadku osób, które siedzą lub stoją przez długie godziny w ciągu dnia, poleca się przede wszystkim ruch. W zapobieganiu PNŻ najlepiej sprawdza się regularna aktywność fizyczna — bieganie, spacery, pływanie, ale ogromne znaczenie w zapobieganiu tej chorobie mają przerwy w pracy na tzw. rozprostowanie nóg (spacer, przysiady, relaks nóg), a także odpowiednia pozycja pracy, w tym m.in. wygodny fotel z podnóżkiem pod stopy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy (m.ciop.pl)