Zamknij

Praca do późna sprzyja zawałowi

Monika Piorun
05.05.2016
Aktualizacja: 17.11.2020 04:22

Jeśli pracujesz więcej niż 55 godzin tygodniowo - zwolnij tempo. W porównaniu do pracowników propagujących 40-godzinny tydzień pracy - masz 3 razy większe szanse na zawał

Naukowcom udało się udowodnić, że praca do późnych godzin nocnych może prowadzić do zawału mięśnia sercowego
fot. ---

Myślisz, że dzięki nadgodzinom spędzonym w pracy szybciej zdobędziesz upragniony awans? Tego nie możesz być pewny. Długie godziny za biurkiem przepłacisz prędzej zawałem lub chorobą wieńcową.

Osoby pracujące ponad 55 godzin w tygodniu są aż trzykrotnie bardziej narażone na zawał mięśnia sercowego niż pracownicy spędzający w biurach nie więcej niż 40 godzin. Ryzyko rozwoju choroby wieńcowej wzrasta w ich przypadku o 13%, co wykazały wyniki 17 badań przeprowadzonych w ciągu 7 lat na ponad 530 tysiącach kobiet i mężczyzn.

Nie brano pod uwagę takich czynników jak palenie papierosów (które zabija rocznie 6 milionów ludzi na świecie), picie alkoholu, czy aktywnie uprawiasz sport. Im dłużej pracujemy, tym bardziej szkodzimy naszemu sercu. Wyniki badań opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma The Lancet.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju najbardziej przepracowani są mieszkańcy Turcji. Aż 43% z nich pracuje powyżej normy. Najmniej z kolei pracują Holendrzy. Zaledwie 1% z nich decyduje się na dodatkowe godziny pracy.

Jak na tym tle przedstawia się Polska? Średnio pracujemy o 2 godziny dłużej niż statystyczni mieszkańcy Unii Europejskiej. Ilość nie zawsze oznacza jakość, co ma miejsce także w naszym przypadku. Choroby serca wśród mieszkańców bloku wschodniego i Europy Środkowo-Wschodniej zdarzają się zdecydowanie częściej niż w Europie Zachodniej. Może trzeba zacząć po prostu mniej pracować?

Ilość godzin pracy w tygodniu wśród mieszkańców Unii Europejskiej
fot.
oprac. na podst. danych Eurostatu (2011)

Serce nie lubi nadgodzin

Jak często zdarza się Wam zostawać w pracy do późna?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π