Zamknij

Miałeś udar mózgu? Chip wszczepiony pod skórę ostrzeże przed kolejnym

08.06.2021 10:15
Powtórny udar mózgu zapobieganie
fot. Shutterstock

Naukowcy dowiedli, że wszczepienie pod skórę małego chipa może pomóc przewidywać i zapobiegać nawracającym udarom mózgu. Badaczom ze Stanów Zjednoczonych udało się potwierdzić, że chip jest znacznie skuteczniejszy w wykrywaniu migotania przedsionków niż standardowe badania EKG.

Monitorowanie tętna i rytmu serca z pomocą małego podskórnego chipa pomaga wykryć migotanie przedsionków u pacjentów, którzy wcześniej przeszli udar mózgu o nieznanej etiologii (kryptogenny). Lekarze będą więc w stanie przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia u tych osób drugiego udaru, co zwiększy szansę, że uda im się skorzystać z terapii zapobiegawczej. Badanie kliniczne zostało przeprowadzone przez badaczy z Massachusetts General Hospital (MGH) i Northwestern University Feinberg School of Medicine. Opublikowało je pismo „Journal of the American Medical Association”.

Na czym polegało badanie z użyciem chipa?

Do głównych czynników zwiększających ryzyko udaru należy migotanie przedsionków. Amerykańscy naukowcy testowali skuteczność podskórnego chipa u pacjentów, którzy przeszli udar spowodowany zwężeniem dużych tętnic, jak tętnica szyjna wspólna, oraz blokadą małych tętnic w mózgu, gdzie migotanie przedsionków jest niewykrywalne.
W badaniach wzięło udział 492 pacjentów, z których połowa w ciągu 10 dni po pierwszym udarze mózgu miała wszczepiony chip, a połowa otrzymywała standardową opiekę oraz regularnie miała wykonywane badanie EKG.

Obserwacja trwała 12 miesięcy, w tym czasie naukowcy ustalili, że:

  • wszczepiony chip pozwolił wykryć migotanie przedsionków u 12,1 proc. osób
  • w przypadku standardowych badań kontrolnych migotanie przedsionków wykryto jedynie u 1,8 proc. pacjentów.

Jak dzięki można zapobiec kolejnemu udarowi?

Dzięki wczesnemu wykryciu migotania przedsionków, możliwe jest podanie leków rozrzedzających krew, co może zapobiec kolejnemu udarowi.

– Wykryte epizody trwały co najmniej godzinę, co wskazuje na potrzebę przyjmowania przez tych pacjentów leków rozrzedzających krew, aby przeciwdziałać przyszłym udarom. Zaobserwowaliśmy, że u części pacjentów z udarami, których nie wiąże się standardowo z migotaniem przedsionków, w rzeczywistości migotanie występuje, jednak można wykryć je tylko za pomocą wszczepionego urządzenia monitorującego – powiedział dr Richard A. Bernstein z Northwestern University Feinberg School of Medicine, neurolog i współautor analizy.

A dr Lee H. Schwamm z Massachusetts General Hospital, jeden z autorów badania, dodaje: – Na podstawie wyników badania uważamy, że pacjenci po udarze mózgu, których stan zdrowia jest podobny do uczestników naszego badania, powinni poddać się stałemu monitorowaniu serca za pomocą wszczepialnego chipa, który wykryje u nich migotanie przedsionków, o których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Badacze podkreślają, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych dochodzi do około 800 tys. udarów mózgu, a blisko 25 proc. z nich dotyka osób, które przeszły udar już wcześniej. Dlatego tak ważna jest wczesna identyfikacja szczególnie narażonych pacjentów.

Źródło: News-medical.net / PAP / DOI: 10.1001/jama.2021.6470