Zamknij

Dwulatek stracił ręce i nogi z powodu powikłań związanych z plamicą alergiczną

31.10.2018 11:38

Jeremiah Cox, dwuletni chłopiec ze Stanów Zjednoczonych, stracił obie ręce i nogi z powodu tajemniczej infekcji, która zaatakowała jego organizm. Lekarze, choć znają mechanizm działania tej choroby, nadal nie wiedzą, co ją wywołuje.

Dziecko w szpitalu
fot. Shutterstock

Pod koniec września u chłopca pojawiła się wysoka gorączka, wymioty, a na ciele pojawiły się purpurowe plamy. Dziecko zostało bardzo szybko przewiezione do szpitala w Indianapolis, gdzie zdiagnozowano u niego wstrząs septyczny i plamicę alergiczną, czyli chorobę Schönleina-Henocha. Szybko wdrożono leczenie, podano chłopcu antybiotyki, jego organizm zareagował na nie. Niestety niskie ciśnienie odcięło dopływ krwi do jego kończyn. Lekarze musieli podjąć dramatyczną decyzję o amputacji rąk i nóg chłopca. To uratowało mu życie.

Chłopiec od miesiąca przebywa w szpitalu - gdzie pod czujnym okiem specjalistów uczy się poruszania i jedzenia. Później zostanie przeniesiony na oddział rehabilitacyjny. Być może w przyszłości dziecko dostanie odpowiednie protezy, które poprawią jakość jego życia.

Mama chłopca opisywała to zdarzenie tak: "Patrzyłam jak moje dziecko leży, jak umiera. Szalałam z rozpaczy." Pani Cox była w tym czasie w zaawansowanej ciąży, kilka dni później urodziła dziecka. Jest na urlopie macierzyńskim, ale nie może pogodzić opieki na noworodkiem i trójką pozostałych dzieci, w tym Jeremiahem, który jest w szpitalu. Ojciec chłopca - jako jedyny żywiciel rodziny - musi pracować. Rodzina poprosiła o wsparcie ludzi dobrej woli.

jeremiah cox
fot.

Plamica alergiczna - co to za choroba?

Plamica alergiczna, inaczej choroba Schönleina-Henocha lub zapalenie naczyń związane z IgA, to choroba autoimmunologiczna, polegająca na zapaleniu drobnych naczyń krwionośnych na skutek odkładania się w nich kompleksów immunologicznych zawierających IgA (immunoglobulinę A, charakteryzującą się zdolnością do rozpoznawania alergenów). Nieleczony stan zapalny może prowadzić do uszkodzenia i martwicy ścian małych naczyń krwionośnych.

Nie wiadomo, co tak naprawdę uruchamia reakcję alergiczną, ale choroba ta najczęściej pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, zwłaszcza tych, które przeszły różne infekcje. Przypuszcza się, że przyczyną reakcji alergicznej wywołującej tę chorobę mogą być m.in. wirusy i bakterie, niektóre leki, ukąszenia owadów, alergeny pokarmowe oraz ekspozycja na zimno, a także DNA, antygeny nowotworowe.

Jakie są objawy choroby Schönleina-Henocha?

Najbardziej charakterystycznym objawem jest ciemnoczerwona (purpurowa) wysypka, zwana plamicą, która pod wpływem ucisku nie blednie. Poza tym można w niej wyczuć obecność grudek lub guzków. Pojawia się ona najczęściej na nogach oraz na pośladkach. Objawy towarzyszące to m.in. bóle stawów (głównie kolanowych i skokowych), bóle brzucha, łagodne krwawienie z przewodu pokarmowego (krew w stolcu), bóle głowy, obrzęk jąder, krwiomocz lub białkomocz.

Plamicę alergiczną diagnozuje się na podstawie powyższych objawów oraz badania krwi z oznaczeniem OB oraz CRP. Ważną przesłanką sugerującą tę chorobę jest obecność krwi w moczu lub kale.

Jak się leczy plamicę alergiczną?

Choroba zwykle trwa 4-6 tygodni. Co istotne nie jest zaraźliwa, ale u części pacjentów dochodzi do nawrotów choroby lub do poważnych problemów z nerkami. W leczeniu farmakoterapeutycznych wykorzystuje się leki hemostatyczne, uszczelniające naczynia krwionośne, glikokortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zmiany skórne leczy się dapsonem.

W przypadku zajęcia nerek stosuje się leki immunosupresyjne, których celem jest osłabienie układu immunologicznego, co zapobiega dalszym uszkodzeniom nerek.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk
---------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk