Pijesz energetyki? Możesz mieć atak serca lub udar

07.11.2018
Aktualizacja: 19.03.2019 11:00
Napoje energetyczne a atak serca lub udar
fot. Shutterstock

Wypicie tylko JEDNEJ puszki napoju energetycznego w ciągu 90 minut radykalnie pogarsza stan zdrowia: zwęża o średnicę naczyń krwionośnych, tym samym zwiększa ryzyko ataków serca i udarów - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Teksańskim Uniwersytecie w Houston (USA).

O negatywnym wpływie na zdrowie energetyków wiadomo od dawna. Sprzyjają otyłości, nadmiernie pobudzają, przyczyniają się do bólów głowy, a także problemów z wątrobą, nerwami. Ta lista - dzięki najnowszym badaniom - wydłuża się o kolejne pozycje: zwężanie naczyń krwionośnych, ataki serca i udar.

Do badania na Teksańskim Uniwersytecie w Houston (USA) zostało zgłoszonych 44 studentów ze Szkoły Medycznej McGovern w UTHealth. Zakwalifikowane osoby nie paliły i były zdrowe (przeszły szczegółowe badania). Każda z nich musiała wypić jedną puszkę napoju energetycznego. Po 90 minutach zostali poddani badaniu ultrasonograficznemu, podczas którego sprawdzano stan naczyń krwionośnych. Okazało się, że w ciągu zaledwie 90 minut średnica naczyń krwionośnych została zmniejszona o prawie połowę, a co za tym idzie zmniejszył się też przepływ krwi do najważniejszych narządów.

Zdaniem naukowców, negatywny wpływ na naczynia krwionośne może być związany ze składnikami tych napojów: kofeiną, tauryną, cukrem. Mogą one działać negatywnie na śródbłonek naczyń, czyli warstwę komórek wyściełających powierzchnię naczyń krwionośnych.

Większość napojów energetycznych zawiera wysoki poziom cukru. Na przykład jedna puszka Red Bulla (350 ml) zawiera 37 gramów cukru, co odpowiada ponad dziewięciu łyżeczkom do herbaty. Tak wysoki poziom cukru we krwi może powodować, że naczynia krwionośne kurczą się bardziej niż normalnie, zmniejszając ilość krwi, która dociera do ważnych narządów.

Podobnie jest z kofeiną - energetyki zawierają około 80 miligramów kofeiny na 250 mililitrów, a kofeina może również powodować skurcz naczyń krwionośnych i uwalniać adrenalinę, hormon, który może tymczasowo podnieść ciśnienie krwi.

Aż dwie trzecie nastolatków w wieku 10-17 lat oraz co czwarte dziecko w wieku od 6 do 9 lat regularnie sięga po „energetyki”. Konsekwencje tego faktu mogą być szkodliwe nie tylko dla ich zdrowia, ale i całego społeczeństwa, które prędzej czy później będzie musiało ponieść koszty leczenia spowodowanego piciem napojów energetyzujących.  

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk
-----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk