We Wrocławiu wszczepiono innowacyjny modulator wspomagający serce

Monika Piorun
20.02.2017 19:54
We Wrocławiu wszczepiono innowacyjny modulator wspomagający serce
fot. Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia innowacyjnego modulatora serca

Dariusz Gębala, 54-letni pacjent Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, jest pierwszym Polakiem, któremu wszczepiono CCM optimizer smart - nowoczesne urządzenie wzmacniające skurcze serca. Na czym polega ten zabieg?

Dzięki zaawansowanej technologii postęp w medycynie jest błyskawiczny. Do tej pory do pomocy chorym cierpiącym na niewydolność serca stosowano klasyczne modulatory, które ze względu na to, że reagują na wolną pracę serca, mogą doprowadzać do dodatkowych skurczów sprzyjających arytmii.

Wtedy konieczne jest wszczepienie stymulatora lub kardiowertera-defibrylatora. Dotyczy to ponad 700 tys. Polaków, na których leczenie każdego roku trzeba przeznaczyć ponad 1,7 mld zł z budżetu państwa.

Na szczęście takie problemy mogą wkrótce zostać znacznie ograniczone dzięki niewielkiemu gadżetowi, które po raz pierwszy udało się z powodzeniem zastosować w Polsce u pacjenta uczestniczącego w specjalnym programie badania klinicznego, które nie podlega refundacji przez NFZ.

Mały sprzęt o wielkich możliwościach

stymulator
Wrocław, 20.02.2017. Prezentacja stymulatora Smart w modelu 1:1 podczas konferencji prasowej na temat pierwszego w Polsce wszczepienia najnowszego modelu układu modulacji kurczliwości serca (CCM) u pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca, 20 bm. w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. fot. PAP/Maciej Kulczyński

Zobacz także

CCM optimizer smart potrafi stymulować serce podczas własnego skurczu, dzięki czemu cały organ pracuje wydajniej i na dodatek umożliwia zastosowanie go w przypadku szerszej grupy pacjentów cierpiących nie tylko na niewydolność serca, ale i osób, u których dochodzi do migotania przedsionków.

Mimo że nowoczesne urządzenie zużywa więcej energii niż klasyczne wersje modulatorów, to jednak dzięki specjalnej ładowarce (którą trzeba ładować przez godzinę w tygodniu) może funkcjonować nawet przez kilkanaście lat.

Umieszcza się go pod prawym obojczykiem a następnie przez żyłę obojczykową do serca prowadza 3 elektrody, które rejestrują pracę przedsionków i komór oraz stymulują skurcze mięśnia sercowego.

Pionierski zabieg we Wrocławiu

zespół
Od lewej prof. Piotr Ponikowski, dr Adam Kołodziej, Dariusz Gębala (pacjent, któremu wszczepiono stymulator), dr Anna Zapolska, Eugeniusz Praczkiewicz oraz dr Dariusz Jagielski; fot. PAP/Maciej Kulczyński

Zespół dra Dariusza Jagielskiego - kierownika Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - jako pierwszy w Polsce przeprowadził zabieg wszczepienia modulatora typu CCM optimizer smart.

54-letni Dariusz Gębala, który otrzymał innowacyjne urządzenie potwierdza, że po kilku dniach od operacji odczuwa wyraźną poprawę samopoczucia. Wcześniej bardzo szybko się męczył i miał problem z atakami duszności podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności, przez co nie mógł normalnie funkcjonować.

zespół 2
Od lewej: Kierownik Kliniki Kardiologii w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Ponikowski, dr Adam Kołodziej, dr Anna Zapolska i dr Dariusz Jagielski podczas konferencji prasowej na temat pierwszego w Polsce wszczepienia najnowszego modelu układu modulacji kurczliwości serca (CCM) u pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca. fot. PAP/Maciej Kulczyński

____

Redakcja radiozet.pl/PAP/π