Oceń
Krzepnięcie krwi jest naturalną częścią gojenia ran. W przypadku skaleczenia – skrzep tamuje krwawienie w uszkodzonym miejscu. Niestety czasem proces zakrzepowy (zakrzepica) toczy się w tętnicy lub żyle i zakrzep (skrzep krwi) przyklejony do ściany naczynia może prowadzić do wielu problemów, np. może zaburzać ukrwienie narządów wewnętrznych, zaburzać przepływ krwi do serca i z serca lub prowadzić do całkowitego zamknięcia naczynia. Gdy proces zakrzepowy toczy się w tętnicy lub żyle, okoliczne tkanki mogą być niedotlenione i nieodżywione, co może prowadzić do stanów zagrażających życiu, np. ostrego niedokrwienia kończyn dolnych, ostrego zespołu wieńcowego czy udaru niedokrwiennego.
Jakie objawy mogą świadczyć o zakrzepicy?
- Ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, krótki oddech – te objawy mogą świadczyć o zakrzepie w płucach (zatorowość płucna) lub o skrzepie w sercu (ostry zespół wieńcowy). W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.
- Zmiana koloru kończyny i jej obrzęk – te objawy mogą świadczyć o zakrzepicy żył głębokich. W przypadku tej dolegliwości skóra może być zaczerwieniona i rozpalona, obrzęknięta. Może pojawić się ból kończyny. Wszystko to z powodu zmniejszenia, upośledzenia przepływu krwi w żyle. Czasami skóra na kończynie (na ręce lub nodze) może być blada, szaro-niebieska – to wynik dużego zastoju krwi w żyłach głębokich. Mogą się wtedy uwidocznić żyły powierzchowne.
- Utrata czucia w nogach lub rękach – jeśli drętwieją Ci kończyny, to znak, że należy skontaktować się z lekarzem. Te objawy również mogą świadczyć o zakrzepie i upośledzonym przez niego krążeniu.
- Problemy z widzeniem – niewiele osób kojarzy ten objaw z zakrzepicą. Jednak może mieć on wiele wspólnego z nią. Zaburzenia widzenia mogą być efektem problemów z przepływem krwi i niedotlenieniem tkanek. Jeśli masz rozmazany obraz, skonsultuj się z lekarzem. To może świadczyć o tym, że w twoim oku znajduje się skrzep.
- Silne bóle i skurcze brzucha – mogą być efektem zakrzepu w żyłach odprowadzających krew z jelit. Taki skrzep może zablokować naczynie, bo w konsekwencji prowadzi do pojawienia się tego typu objawów.
- Atak paniki – ten objaw rzadko kojarzony jest z zakrzepicą, choć jego pojawienie się może świadczyć właśnie o tej chorobie. To uczucie może pojawić się, gdy skrzep w płucach zmniejsza przepływ tlenu i krwi w ciele.
- Ból nieznanego pochodzenia – może pojawić się w różnych częściach ciała, ale najczęściej pojawia się w klatce piersiowej, rękach i nogach. Chorzy, którzy go doświadczyli, opisywali go jako silny, tępy ból w jednej lub kilku częściach ciała.
- Powiększenie obwodu brzucha (wodobrzusze), nudności, powiększenie wątroby – te objawy mogą występować również z bólem brzucha i świadczyć o zakrzepicy żył wątrobowych.
Jeśli któreś z tych objawów pojawiły się u Ciebie, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Te objawy mogą sugerować, że zakrzepica jest już mocno zaawansowana i stanowi zagrożenie dla twojego zdrowia, a nawet życia.
Źródło: healthylivingmagazin.com
Oceń artykuł