Zamknij

O niedociśnienu świadczą zmiany na skórze. 6 objawów widocznych gołym okiem

22.03.2022
Aktualizacja: 22.03.2022 11:20

Nieleczone niedociśnienie powoduje dolegliwości, które wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. O problemach ze zbyt niskim ciśnieniem mogą świadczyć również zmiany, które widać na skórze. Jak niedociśnienie wpływa na nasz wygląd?

6 objawów niedociśnienia widocznych gołym okiem
fot. Shutterstock

U zdrowego człowieka wskaźnik prawidłowego ciśnienia mieści się granicach 100–139/60–89 mm Hg. Wszelkie odstępstwa od takiego wyniku powinny być konsultowane z lekarzem. O ile wielu z nas zdaje sobie sprawę z powikłań, do jakich może doprowadzić nadciśnienie, niebezpieczeństwo stanowi również niedociśnienie, czyli tzw.hipotensja. Niezdiagnozowane i nieleczone niedociśnienie może powodować niebezpieczne niedokrwienie narządów.  Niestety, zwykle lekceważymy dolegliwości wywołane zbyt niskim ciśnieniem, lub próbujemy podnosić ciśnienie domowymi sposobami (na przykład pijąc mocną kawę). Objawy niedociśnienia mogą pojawić się już przy wartościach 100/60 mm Hg.

U chorych występują nawracające bóle głowy, senność, trudności z oddychaniem, zmęczenie, uczucie zimna. Niedociśnienie powoduje też symptomy o podłożu psychicznym, takie jak wahania nastroju czy depresja. Niskie ciśnienie sprawia, że cały czas czujemy się niewyspani, zmęczeni, zdezorientowani. Rozwój niedociśnienia tętniczego może być związany z chorobami, jednak zdarza się, że występuje jako samoistne, pierwotne zaburzenie. Na niedociśnienie częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Niedociśnienie należy leczyć, przyjmując odpowiednie leki. Ważna jest także zmiana codziennych nawyków, dbanie o zdrową dietę i odpowiednią podaż płynów. Podstawą leczenia hipotensji jest ustalenie jej przyczyny. Oprócz dokładnych pomiarów ciśnienia wykonywanych kilka razy dziennie należy przeprowadzić też podstawowe badania zalecone przez lekarza (morfologia, badania moczu, EKG).

Objawy niedociśnienia widoczne na skórze

Gdy ciśnienie jest niskie, organy pełniące ważne funkcje w organizmie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Może to powodować objawy widoczne gołym okiem na skórze, takie jak:

  • bladość policzków
  • obwisłe powieki i sińce pod oczami
  • blade czoło
  • zimne stopy i dłonie (nawet w ciepłe dni)
  • niezdrowo wyglądająca cera z widocznymi zmianami (przesuszona, zaczerwieniona skóra)
  • nadmierne pocenie się (dotyczy całego ciała)

UWAGA: Niskie ciśnienie może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego (hipowolemicznego), spowodowanego względnym lub bezwzględnym zmniejszeniem objętości krwi krążącej. Stan ten wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Objawy wstrząsu krwotocznego to zimna i spocona skóra, przyspieszony oddech, niebieskawy odcień skóry, szybki i słaby puls.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: healtline.com, wapteka.pl