Zamknij

Niskie ciśnienie krwi: przyczyny, objawy, choroby

12.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 10:45

Niskie ciśnienie krwi może być wrodzone, ale może też wynikać z różnych chorób. Sprawdź, jakie są objawy niskiego ciśnienia krwi i jakim schorzeniom ono towarzyszy. 

Niskie ciśnienie wywołuje rozmaite dolegliwości
fot. Shutterstock

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), Europejskiego Towarzystwa Kardiologii (ESC) i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii (ESH), prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka wynosi mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Gdy wartości spadają poniżej 90/60 mm Hg, mówi się o hipotonii, czyli podciśnieniu tętniczym. Dowiedz się więcej na ten temat.

Niskie ciśnienie krwi - przyczyny

Niskie ciśnienie krwi, poniżej 90/60 mm Hg, może być pierwotne i wynikać "z natury człowieka". Wówczas przeważnie przebiega bezobjawowo i nie ma potrzeby jego leczenia.

Hipotonia może też być ortostatyczna, wynikać z nagłej zmiany pozycji ciała z horyzontalnej na pionową. Krew, zgromadzona w kończynach dolnych i jamie brzusznej (np. po posiłku), prowadzi do zmniejszonego odpływu w kierunku serca, zmniejszenia minutowej objętości wyrzutowej serca i w konsekwencji - do nagłego spadku ciśnienia. Taka sytuacja może prowadzić do tzw. omdlenia odruchowego.

Omdlenie odruchowe ("odruch martwego zwierzęcia") może też występować również u osób chorujących na zaburzenia lękowe - w sytuacji stresowej następuje gwałtowny spadek ciśnienia i omdlenie.

Niskie ciśnienie krwi może również wynikać z przyjmowania leków hipotensyjnych, przeważnie w sytuacji zbyt wysokiej dawki przyjmowanej na nadciśnienie.

W końcu - niskie ciśnienie krwi może być objawem chorób kardiologicznych i neurologicznych.

Niskie ciśnienie krwi - choroby

Niskie ciśnienie krwi to niespecyficzny objaw wielu chorób. Hipertejnsjolog prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie z PAP, podzielił pacjentów z niskim ciśnieniem na dwie grupy:

  1. Ludzie starsi - bo mają mniej elastyczne naczynia krwionośne i mniej sprawne serce niż wcześniej.
  2. Pacjenci z chorobami układu nerwowego (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane) - w których dochodzi do uszkodzenia części mózgu.

Niskie ciśnienie krwi - objawy

Objawy, na które najczęściej skarżą się osoby cierpiące na niskie ciśnienie, to m.in.:

  • senność,
  • obniżona koncentracja,
  • bóle głowy,
  • szumy uszne,
  • mroczki przed oczami.

Jednak jak podkreślają eksperci, sprawa jest dyskusyjna, bo na tego typu dolegliwości zdecydowanie częściej występują u kobiet, co nie ma naukowego uzasadnienia (nie jest to kwestia hormonów), a w badaniach naukowych trudno znaleźć potwierdzenie, jakoby spadki ciśnienia u generalnie zdrowych ludzi na masową skalę wywoływały tego typu dolegliwości.

- Ciśnienie poniżej 120/80 to ciśnienie optymalne. Widzimy wielu pacjentów, którzy mają niskie wartości ciśnienia, poniżej 90 na 60 - i dobrze funkcjonują. Pytać trzeba zawsze o przyczynę. Bo jeśli u kogoś spadek ciśnienia jest wynikiem odwodnienia, krwotoku - to jest to bardzo niebezpieczne. Ale jeśli nie ma takiej sytuacji, a człowiek nie odczuwa dolegliwości, nie ma sensu martwić się niskim ciśnieniem - uspokajał prof. Zbigniew Gaciong w rozmowie z PAP.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl