Oceń
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), Europejskiego Towarzystwa Kardiologii (ESC) i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii (ESH), prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka wynosi mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Gdy wartości spadają poniżej 90/60 mm Hg, mówi się o hipotonii, czyli podciśnieniu tętniczym. Dowiedz się więcej na ten temat.
Niskie ciśnienie krwi - przyczyny
Niskie ciśnienie krwi, poniżej 90/60 mm Hg, może być pierwotne i wynikać "z natury człowieka". Wówczas przeważnie przebiega bezobjawowo i nie ma potrzeby jego leczenia.
Hipotonia może też być ortostatyczna, wynikać z nagłej zmiany pozycji ciała z horyzontalnej na pionową. Krew, zgromadzona w kończynach dolnych i jamie brzusznej (np. po posiłku), prowadzi do zmniejszonego odpływu w kierunku serca, zmniejszenia minutowej objętości wyrzutowej serca i w konsekwencji - do nagłego spadku ciśnienia. Taka sytuacja może prowadzić do tzw. omdlenia odruchowego.
Omdlenie odruchowe ("odruch martwego zwierzęcia") może też występować również u osób chorujących na zaburzenia lękowe - w sytuacji stresowej następuje gwałtowny spadek ciśnienia i omdlenie.
Niskie ciśnienie krwi może również wynikać z przyjmowania leków hipotensyjnych, przeważnie w sytuacji zbyt wysokiej dawki przyjmowanej na nadciśnienie.
W końcu - niskie ciśnienie krwi może być objawem chorób kardiologicznych i neurologicznych.
Niskie ciśnienie krwi - choroby
Niskie ciśnienie krwi to niespecyficzny objaw wielu chorób. Hipertejnsjolog prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie z PAP, podzielił pacjentów z niskim ciśnieniem na dwie grupy:
- Ludzie starsi - bo mają mniej elastyczne naczynia krwionośne i mniej sprawne serce niż wcześniej.
- Pacjenci z chorobami układu nerwowego (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane) - w których dochodzi do uszkodzenia części mózgu.
Niskie ciśnienie krwi - objawy
Objawy, na które najczęściej skarżą się osoby cierpiące na niskie ciśnienie, to m.in.:
- senność,
- obniżona koncentracja,
- bóle głowy,
- szumy uszne,
- mroczki przed oczami.
Jednak jak podkreślają eksperci, sprawa jest dyskusyjna, bo na tego typu dolegliwości zdecydowanie częściej występują u kobiet, co nie ma naukowego uzasadnienia (nie jest to kwestia hormonów), a w badaniach naukowych trudno znaleźć potwierdzenie, jakoby spadki ciśnienia u generalnie zdrowych ludzi na masową skalę wywoływały tego typu dolegliwości.
- Ciśnienie poniżej 120/80 to ciśnienie optymalne. Widzimy wielu pacjentów, którzy mają niskie wartości ciśnienia, poniżej 90 na 60 - i dobrze funkcjonują. Pytać trzeba zawsze o przyczynę. Bo jeśli u kogoś spadek ciśnienia jest wynikiem odwodnienia, krwotoku - to jest to bardzo niebezpieczne. Ale jeśli nie ma takiej sytuacji, a człowiek nie odczuwa dolegliwości, nie ma sensu martwić się niskim ciśnieniem - uspokajał prof. Zbigniew Gaciong w rozmowie z PAP.
Źródło: zdrowie.pap.pl
Oceń artykuł