Zamknij

Niewydolność serca może mieć początek w jelitach. Wszystko zależy od mikrobiomu

22.06.2022
Aktualizacja: 22.06.2022 13:30
Jak mikrobiom jelit wpływa na serce? Nowe badanie
fot. Shutterstock

Mikroflora bakteryjna jelit wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Naukowcy dowiedli, że jej zaburzenia mogą prowadzić do rozwoju schorzeń serca, w tym jego niewydolności. To kolejny ważny powód, by dbać o zdrowie jelit

  1. Mikrobiom decyduje o ryzyku chorób sercowo-naczyniowych?
  2. Naukowcy: badanie wskazuje na wzajemne oddziaływanie między sercem a jelitami

Jelita wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. To od ich sprawności zależy wiele ważnych procesów, takich jak trawienie czy hamowanie wzrostu czynników chorobotwórczych. Zdrowe jelita chronią przed wieloma chorobami przewlekłymi, wspierają też kondycję psychiczną. Wyniszczenie flory bakteryjnej jelit może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak stany zapalne układu pokarmowego. Ostatnie badania potwierdziły, że bakterie jelitowe wpływają także na serce.

Mikrobiom decyduje o ryzyku chorób sercowo-naczyniowych?

Mikrobiom jelitowy to ogół bakterii bytujących w ludzkim jelicie. Szacuje się, że  jelito zasiedla około 100 trylionów bakterii. Okazuje się, że to od równowagi mikrobiomu zależy zdrowie serca, a mała różnorodność bakterii jelitowych może prowadzić nawet do niewydolności. Potwierdziła to obszerna analiza, w której porównano badania z zakresu genetyki, farmakologii i innych dziedzin, by rozszyfrować wpływ mikrobiomu na serce. Naukowcy z Georgetown University w USA dowiedli, że zachwiana mikroflora jelitowa nie tylko zwiększa ryzyko niewydolności serca, ale też wiąże się z trudniejszym przebiegiem tej choroby. To ważne odkrycie, które może pomóc w profilaktyce schorzenia, z którym zmaga się aż 1,4 miliona osób w naszym kraju.  Często prowadzi do niego choroba niedokrwienna serca.

Naukowcy: badanie wskazuje na wzajemne oddziaływanie między sercem a jelitami

Amerykańscy specjaliści mówią o możliwych oddziaływaniach dwukierunkowych między jelitami i układem krążenia.

– W diagnozowaniu niewydolności serca i pomaganiu chorym opieramy się na różnych wynikach badań i testów, ale nie wiemy, jak słabe działanie serca wpływa na aktywność jelit, w tym wchłanianie substancji odżywczych i leków – podkreśla prof. Kelley Anderson, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Heart Failure Reviews”.

– Nasze badanie wskazuje na obustronne oddziaływanie między sercem i jelitem. Oczywiste jest, że serce i układ krążenia nie działają w izolacji – zdrowie jednego układu może bezpośrednio wpłynąć na stan innego, ale poszczególne zależności nadal są badane – wyjaśnia ekspertka.

Autorzy odkrycia wspominają też o znaczeniu pewnego szkodliwego metabolitu – tlenku trimetyloaminy (TMAO), produkowanego przez jelitowe mikroorganizmy, np. po spożyciu tłustego nabiału, żółtek jaj czy czerwonego mięsa. Nie wykryli jednak wpływu diety na sercowo-jelitowe zależności. Przypominają jednak, że żywienie to jeden z głównych czynników, które wpływają na układ krążenia.

W przyszłości grupa naukowców z Georgetown University  zamierza przyjrzeć się korelacjom między mikrobiomem i objawami obecnymi u pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca.

Źródło: PAP/Marek Matacz