Zamknij

9 nietypowych objawów zawału serca. To sygnały ostrzegawcze

15.07.2022
Aktualizacja: 15.07.2022 13:20

Ból w klatce piersiowej to typowy objaw zawału serca. Są jednak nietypowe objawy, które również mogą sugerować ten zagrażający życiu stan. Dowiedz się, na co szczególnie zwrócić uwagę. 

Nietypowe objawy zawału
fot. Shutterstock
  1. Ból żołądka i niestrawność
  2. Zawroty głowy
  3. Niewyjaśnione pocenie się
  4. Ból w gardle i szczęce
  5. Duszność
  6. Nudności i wymioty
  7. Ekstremalne zmęczenie, osłabienie
  8. Nieregularne bicie serca
  9. Ogólne uczucie niepokoju

Zawał serca to bardzo poważny stan, zagrażający życiu. Może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia serca. Im szybciej zostanie zdiagnozowany, im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Niestety czasami objawy zawału są niespecyficzne i brane na karb innych dolegliwości, np. zatrucia pokarmowego czy nerwicy. Taki stan określa się mianem: cichego lub niemego zawału (inna nazwa to przechodzony zawał).

Typowy objaw zawału to ostry, przeszywający ból w klatce piersiowej (może być odczuwany również jako ucisk lub mrowienie w klatce piersiowej) lub w lewym ramieniu. Może trwać kilka sekund, kilka czy kilkanaście minut. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

A jakie mogą być nietypowe objawy zawału? Poniżej 9 najczęstszych z nich.

Ból żołądka i niestrawność

Niestrawność, ból żołądka, nudności to może być objaw zawału, zwłaszcza u kobiet. Jeśli towarzyszy im duszność, pocenie się lub zawroty głowy można mieć pewność. Te objawy mogą się pojawić nawet u ponad 60 proc. chorych. Niestety często są brane na karb problemów żołądkowych po zjedzeniu jakiegoś posiłku.

Zawroty głowy

Może być wiele przyczyn zawrotów głowy, np. picie niewystarczającej ilości wody, zbyt szybkie wstawanie, a także zawał serce. Kiedy serce pracuje niewłaściwie, nie może dostarczyć tlenu innym narządom, m.in. mózgowi, stąd zawroty głowy. Jeśli towarzyszy im oszołomienie, ucisk lub ból w klatce piersiowej, a nawet duszność, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Te objawy mogą zwiastować atak serca.

Ważne!

Według American Heart Association zawroty głowy, oszołomienie i omdlenia to objawy zawału serca, które częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.

Niewyjaśnione pocenie się

Nadmierne pocenie się może wystąpić na kilka minut przed zawałem serca. Ten objaw zwykle opisywany jest jako zimne poty i dotyczy całego ciała. Badanie przeprowadzone w 2005 roku na Uniwersytecie Illinois w Chicago wykazało, że pocenie się w połączeniu z uczuciem dyskomfortu w klatce piersiowej, ramieniu, szyi lub nawet w szczęce może być wiarygodnym wskaźnikiem zawału serca.

Ból w gardle i szczęce

Ból w szczęce i gardle może sugerować zawał serca. To możliwe, ponieważ nerw błędny jest połączony nie tylko z sercem, ale także z brzuchem, klatką piersiową, szyją i mózgiem. Jeśli więc czujesz ucisk w klatce piersiowej, który promieniuje do szyi, szczęki, skontaktuj się z lekarzem.

Duszność

Płytki i skrócony oddech bez wyraźnego powodu może być objawem zawału. To znak, że serce ma trudności z pompowaniem krwi do reszty ciała. Według The Heart Foundation duszność ten występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Nudności i wymioty

Nudności, o których już pisaliśmy powyżej, a także wymioty mogą być objawem zawału serca. Gdy komórki serca ulegają uszkodzeniu z powodu słabego dopływu krwi, zaczyna uwalniać się kwas mlekowy, kwas pirogronowy i inne metabolity. Nagromadzenie ich w organizmie zwiększa kwasowość krwi, co może prowadzić do wymiotów. Jeśli więc nie są one wynikiem problemów gastrycznych, warto skonsultować się z lekarzem.

Ekstremalne zmęczenie, osłabienie

Uczucie zmęczenia po nieprzespanej nocy lub stresującym dniu jest normalne. Jeśli jednak pojawia się po dobrze przespanej nocy, mamy problem. Oczywiście nie zawsze zmęczenie czy osłabienie jest oznaką zawału, ale zawsze powodem do konsultacji z lekarzem. W 2003 roku American Heart Association przeprowadziło ankietę wśród ponad 500 kobiet, które przeżyły zawał serca (wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Circulation"). Okazało się, że ponad 45 proc. z nich tuż przed pójściem do szpitala czuło się osłabionych lub zmęczonych, a 71 proc. miało uczucie zmęczenia bez wyraźnego powodu na kilka tygodni przed zawałem serca.

Nieregularne bicie serca

Nieprawidłowe bicie serca (arytmia) jest częstym objawem choroby serca zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Gdy serce bije szybciej lub nieregularnie, nie pompuje prawidłowo krwi, co może prowadzić do wielu niebezpiecznych stanów chorobowych, m.in. zakrzepów krwi, zawału serca czy udaru mózgu.

Ogólne uczucie niepokoju

Ten stan jest bardzo trudno opisać. To uczucie niepokoju, które pojawia się bez żadnego wyraźnego powodu. Wywołuje ogólny dyskomfort, strach przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Ważne!

Jeśli pojawiły się u Ciebie takie objawy (lub u kogoś z Twoich najbliższych), skonsultuj się z lekarzem. Zawał serca zagraża życiu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: American Heart Association/ The Heart Foundation/ Polskie Towarzystwo Kardiologiczne/ dailyhealthpost.com