Zamknij

Po czym poznać niemy zawał?

04.11.2019
Aktualizacja: 08.12.2020 13:11

Niemy zawał to bardzo niebezpieczny stan, który może prowadzić do śmierci. Bardzo trudno go rozpoznać, ale pozostawia po sobie ślad w postaci blizny na sercu. Czym jest niemy zawał i dlaczego w jego przypadku lekarze stosują też określenie przechodzony zawał?

Niemy zawał (przechodzony zawał) - objawy
fot. Shutterstock

Uczucie zmęczenia, osłabienie, duszność, a nawet utrata przytomności, czasem ból brzucha, nudności lub wymioty - to mogą być oznaki tzw. niemego zawału serca. Rozpoznanie tej choroby nie jest proste ze względu na bardzo niecharakterystyczne objawy, sugerujące raczej zatrucie pokarmowe lub nerwicę. Niemy zawał zostawia jednak po sobie ślad - bliznę na sercu (blizna zawałowa), którą lekarz może wykryć w badaniu EKG. Widać podczas niego, że tkanka serca została trwale uszkodzona. Jeśli nie jest to świeża sprawa, mowa wtedy o przechodzonym zawale. Szacuje się, że tego typu zawał może dotyczyć od 2 do 4 procent pacjentów.

Zobacz także: Maska brzuszna zawału serca: ból brzucha jako objaw zawału 

Niemy zawał, to zawał serca bez dolegliwości bólowych. Jest on wyjątkowo niebezpieczny, bo bez właściwej, szybkiej diagnozy, a tym samym odpowiedniego leczenia, prowadzi do postępujących zmian chorobowych, które mogą przyczyniać się do śmierci.  Dlatego w przypadku pojawienia się objawów, które choć trochę mogą wskazywać na atak serca, należy skontaktować się z lekarzem, który powinien wykonać badanie EKG.

Najbardziej narażone na tego typu zawał są osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe, np. cukrzycę, bo w ich przypadku odczuwalność bólu jest mniejsza. Przechodzony zawał jest również bardzo częsty u kobiet, bo w ich przypadku zawał również może dawać niecharakterystyczne objawy.

Jakie objawy mogą sugerować niemy zawał?

  • nagłe uczucie zmęczenia, osłabienie,
  • duszność,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • utrata przytomności,
  • ból brzucha,
  • nudności, a nawet wymioty,
  • bladość skóry,
  • zimne poty.

Ważne!

Jeśli zauważyłeś powyższe objawy u siebie lub osoby bliskiej, wezwij karetkę. Nawet jeśli nie oznaczają one zawału, to mogą wskazywać na inne groźne schorzenia, które wymagają odpowiedniego zdiagnozowania i leczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.