Oceń
Choroba niedokrwienna serca polega na niedokrwieniu, a przez to niedotlenieniu mięśnia sercowego, co jest powodowane przez zmiany powstałe w tętnicach wieńcowych - dlatego też jest nazywana chorobą wieńcową.
Powstałe zmiany skutkują zwężeniem lub całkowitym zamknięciem światła tętnic wieńcowych. To właśnie z tego powodu krew ma utrudnioną możliwość przepływania przez te naczynia. Taki stan powoduje najczęściej miażdżyca tętnic wieńcowych, czyli odkładanie się w nich blaszek miażdżycowych.
Objawy niedokrwienia (niedotlenienia) serca
Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, objawia się w postaci charakterystycznego bólu w klatce piersiowej. Symptomy schorzenia mogą także być nietypowe i dawać o sobie znać poprzez ''maskę'', czyli duszności, chroniczne zmęczenie, omdlenia, a nawet nudności oraz wymioty.
Ból w klatce piersiowej, najczęstszy objaw choroby wieńcowej, może mieć charakter ucisku, pieczenia, dławienia, czy po prostu dyskomfortu w klatce piersiowej. Dolegliwości te lokalizują się za mostkiem, często promieniują do szyi, żuchwy, lewej ręki, a nawet pleców. Zdarza się, że chorzy umiejscawiają również te dolegliwości w okolicach nadbrzusza. Pojawiają się one w czasie wysiłku, stresu lub przebywania na zimnym powietrzu. Ból po kilku minutach odpoczynku powinien on jednak ustąpić.
Choroba wieńcowa może również objawiać się zawałem serca. Charakteryzuje się on pojawieniem się bólu w klatce piersiowej nieustępującego w czasie odpoczynku. Ma on zwykle charakter gniotący, ściskający, a nawet kłujący. Może być on spowodowany zamknięciem światła tętnicy wieńcowej.
Najbardziej niebezpiecznym przejawem tego schorzenia jest nagła śmierć sercowa.
Diagnozowanie niedokrwienia (niedotlenienia) serca
Ból w okolicy zamostkowej zawsze powinien wzbudzać niepokój i skłaniać do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub od razu u kardiologa. Wskazane jest, aby przed wizytą pacjent wykonał panel badań biochemicznych, które będą pomocne podczas stawiania diagnozy. W trakcie wizyty lekarz powinien ocenić czynniki ryzyka, mogące mieć wpływ na rozwój choroby wieńcowej u chorego. Istotne będą również informacje dotyczące schorzeń pacjenta w tym występowania u niego nadciśnienia, hipercholesterolemii, wywiad rodzinny oraz wywiad dotyczący ogólnego stylu życia i nałogów.
U pacjentów z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca powinny zostać wykonane specjalistyczne badania:
- spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne (EKG),
- badanie echokardiograficzne (echo serca),
- próba wysiłkowa,
- 24-godzinne badanie EKG metodą Holtera (w razie potrzeby).
Jeśli na podstawie wyników wyżej wymienionych badań lekarz uzna za konieczne, chory może zostać skierowany do diagnostyki inwazyjnej choroby niedokrwiennej serca, czyli tzw. koronarografii.
Oceń artykuł