Zamknij

Masz wysokie ciśnienie krwi? Napal w kominku lub odkręć kaloryfer

28.08.2018 15:57

Niska temperatura w pomieszczeniu może mieć wpływ na wzrost ciśnienia krwi - do takich konkluzji doszli badacze z Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem odpowiednia temperatura w pomieszczeniach, w których przebywają osoby z nadciśnieniem, jest kluczowym elementem leczenia i profilaktyki tej choroby.

Kaloryfer, nadciśnienie tętnicze, wyższa temperatura
fot. Shutterstock

Ponad 15 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze (dane z 2017 r.), natomiast na całym świecie jest około 1 miliarda chorych. Nadciśnienie tętnicze to bardzo niebezpieczna choroba, która ma wpływ na rozwój wielu innych chorób. Może ona powodować uszkodzenie tętnic, co w konsekwencji prowadzi do zawału, udaru mózgu, niewydolności nerek, zaburzeń krążenia obwodowego, a nawet demencji. Eksperci nazywają je „cichym zabójcą”, bo rozwija się niepostrzeżenie i przez długie lata nie daje żadnych objawów.

Dowiedz się więcej: 15 mln Polaków cierpi na nadciśnienie. Jak sobie z nim radzić?

Aby móc skutecznie leczyć tę chorobę i zapobiegać jej rozwojowi, naukowcy starają się poznać przyczyny wzrostu ciśnienia krwi. Wiadomo już, że jest wiele czynników ryzyka, wśród nich można wymienić: wiek, przypadki nadciśnienia w rodzinie, niezdrowa dieta, nadwaga, palenie tytoniu i picie alkoholu. Do tej listy naukowcy dołączyli również... niską temperaturę pomieszczenia, w którym przebywamy.

Wyniki swoich badań, wskazujące na związek pomiędzy ciśnieniem krwi a temperaturą, opublikowali w "Journal of Hypertension". W badaniu wzięło udział 4 659 osób w różnym wieku (od 16 lat w górę). Każdy z uczestników badania wypełnił ankiety dotyczące stylu życia. Następnie, każdego z nich odwiedziła w domu pielęgniarka środowiskowa, która mierzyła temperaturę pomieszczenia oraz ciśnienie krwi.

Na pomiar ciśnienia krwi składają się dwa parametry: ciśnienie skurczowe (siła, z jaką krew zaczyna krążyć w naczyniach na skutek skurczu mięśnia sercowego) oraz ciśnienie rozkurczowe (siła naporu krwi na tętnice, gdy serce jest w spoczynku, czyli pomiędzy jego uderzeniami). Optymalne ciśnienie u zdrowych osób dorosłych wynosi 120/80 mmHg, ale parametry w granicach 120–139 mmHg(ciśnienie skurczowe) i 80-89 mmHg (ciśnienie rozkurczowe) uważa się również za prawidłowe, choć wysokie. Powyżej tych wartości można podejrzewać nadciśnienie.

Warto przeczytać: Bierzesz leki na nadciśnienie? Uważaj! GIF masowo wstrzymuje w obrocie popularne preparaty

Okazało się, że przy każdym obniżeniu temperatury pomieszczenia o 1°C wzrastało ciśnienie 0,48 mmHg (w skurczowym ciśnieniu krwi) i 0,45 mmHg (w rozkurczowym ciśnieniu krwi). Związek między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a ciśnieniem krwi był najbardziej wyraźny u uczestników, którzy nie ćwiczyli regularnie.

Zdaniem badaczy, temperatura powietrza to ważny czynnik w profilaktyce nadciśnienia tętniczego i powinien być brany pod uwagę przez lekarzy prowadzących. Autor badania, dr Stephen Jivraj z Instytutu Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej z University College London, wyjaśnił:  "Nasze badania pomogły ustalić jedną z przyczyn wzrostu liczby zgonów z powodu udaru mózgu i chorób serca w miesiącach zimowych. Sugerujemy, że temperatury w pomieszczeniach powinny być poważniej brane pod uwagę w diagnozowaniu i podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia". I dodaje: "Sugerujemy, aby klinicyści wzięli pod uwagę temperaturę pomieszczenia, w którym chory długo przebywa, ponieważ może ona wpłynąć na diagnozę. Natomiast osoby mieszkające z domach, gdzie panują niskie temperatury mogą potrzebować wyższych dawek leków".

Jaka jest więc idealna temperatura pomieszczenia dla nadciśnieniowców? Zdaniem naukowców, co najmniej 21°C.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: medicalnewstoday.com
-----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk